Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Środowisko Turystyka Ważne Żegluga

Na Zalewie Szczecińskim “rosną” sztuczne wyspy

Na Zalewie Szczecińskim tworzone są dwie sztuczne wyspy z urobku, jaki powstał z pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście do głębokości 12,5 metra. Prace, związane z tworzeniem wysp, zakończą się wiosną przyszłego roku – mówi Paweł Szumny, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.



– Są to wyspy, które mają około 3,5 km powierzchni. Jedna z wysp będzie wyspą środowiskową, czyli rekompensatą dla zwierząt. To będzie wyspa W22, a druga wyspa to będzie wyspa W28, która w przyszłości posłuży, jako czynne pole refulacyjne do prac utrzymaniowych Urzędu Morskiego w Szczecinie na najbliższe 20 kilka lat – tłumaczy Szumny.


Wyspy tworzone są na Zalewie Szczecińskim na wysokości Wolina. W przyszłym roku na jednej z nich zostaną zasadzone rośliny i drzewa tak, aby mogła być siedliskiem ptaków.

– Będzie część lęgowa odkryta, która pewnie z czasem sama – w sposób naturalny – pokryje się trawami oraz odkryta, to będą te typowe miejsca lęgowe. W części leśnej mamy nadzieję, że też wytworzą się ciekawe środowiskowo przestrzenie – dodaje Szumny.

Materiał został wykonany ze wspólnej wyprawy Radia Szczecin, Urzędu Morskiego i portalu polska-morska.pl, który był organizatorem rejsu.

źródło: Radio Szczecin

Zobacz podobne

Motorówka “Mirka” będzie przekazana do Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu

MZ

Maszyna TBM wydrążyła pierwsze 100 m tunelu pod Świną

MZ

Postępy prac w projekcie “Poprawa infrastruktury w małych portach Mrzeżyno, Niechorze, Lubin, Trzebież”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie