Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Historia

Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zapraszają na „Weekend w Muzeum” w dniach 15 i 16 maja 2021 r.

W tym roku zmieniamy nieco formułę Nocy Muzeów w Tczewie. Zostanie ona wydłużona na sobotę i niedzielę 15 i 16 maja pod nazwą „Weekend w Muzeum”. W tych dniach zapraszamy naszych gości do Muzeum Wisły i CKWS w Tczewie w godzinach od 11.00 do 18.00.

Oprócz wystaw stałych naszych tczewskich oddziałów serdecznie zapraszamy do zwiedzania aktualnych wystaw czasowych: „Moja Wisła” w Muzeum Wisły i „Tradycyjne łodzie świata” w CKWS.

Pierwsza z nich, wystawa obrazów „Moja Wisła” jest wyjątkowa ze względu na autora prezentowanych prac – Mirosława Bruckiego, artysty, konserwatora zabytków i długoletniego kierownika Pracowni Modelarskiej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jest twórcą wielu imponujących makiet i modeli, które od lat budzą podziw wśród zwiedzających nasze ekspozycje. Obrazy prezentowane na wystawie „Moja Wisła” są jedynym w swoim rodzaju malarskim zapisem samotnego rejsu Wisłą z Krakowa do Gdańska, który M. Brucki odbył w latach 2013 i 2014. Nadwiślańskie pejzaże są zdumiewająco różnorodną, wielowymiarową opowieścią o nie zawsze oczywistym pięknie królowej polskich rzek i położonych na jej brzegach miast i miasteczek. Częścią wystawy jest również „Delfin” – mała łódź żaglowa, którą autor obrazów odbył swoją podróż.

„Tradycyjne łodzie świata” to ekspozycja prezentująca unikatowe obiekty przekazane przez brytyjską archeolożkę Valerie Fenwick i emerytowaną muzealniczkę z Leeds polskiego pochodzenia, Barbarę Woroncow. Kolekcja pozyskana przez nasze muzeum jesienią 2019 r. składa się z wyjątkowych jednostek, bezcennych z punktu widzenia nautycznych badań naukowych. Wiele z nich jest jedynymi w swoim rodzaju egzemplarzami, niespotykanymi w innych zbiorach na świecie. Oprócz łodzi i tratw pochodzących z różnych kontynentów, na wystawie znajdują się również modele jednostek pływających, figury dziobowe oraz wiosła pochodzące z różnych stron świata. Ekspozycji towarzyszą prezentacje multimedialne, wzbogacone o animacje trójwymiarowych modeli prezentowanych łodzi, wykonane przez Dział Digitalizacji NMM. Obydwie wystawy czasowe w naszych tczewskich oddziałach będą dostępne dla zwiedzających do końca grudnia 2021 r.

W nadchodzący weekend 15 i 16 maja nasi goście będą mogli również wziąć udział w specjalnie przygotowanej grze muzealnej, w której zadania będą tematycznie związane z wystawami w Muzeum Wisły i CKWS.

źródło: nmm

Zobacz podobne

Od piątku wznawia pracę śluza Miłomłyn na Kanale Elbląskim

KM

Nowy prezes PGZ Stoczni Wojennej

Autor

Części pancernika „Lützow” i „Graf Spee”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie