Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Orlen połączony z Lotosem i PGNiG ma szanse rywalizować na rynku globalnym i być liderem transformacji energetycznej

Orlen połączony z Lotosem i PGNiG ma szanse rywalizować na rynku globalnym i być liderem transformacji energetycznej – ocenił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski. Jak zaznaczył, niezwykle istotny będzie dostęp do paliwa przejściowego – gazu.

Transformacji energetycznej nie da się bowiem dokonać bez gazu – zauważył Roszkowski.

“Zużycie gazu w Polsce będzie rosło i mamy tutaj szanse na stworzenie podmiotu, który z większą siłą będzie mógł rywalizować na rynku globalnym” – powiedział PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego.

“Możliwości rywalizacji poprawią się zarówno w wydobyciu tego surowca, jak i wykorzystaniu go w procesie transformacji systemu elektroenergetycznego i całej gospodarki” – dodał.

W podmiocie, który powstanie z przejęcia przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG Skarb Państwa podniesie swoje udziały do 50 proc., co zabezpieczy m.in. przed ewentualnym wrogim przejęciem – poinformował podczas środowej konferencji prasowej wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia przez PKN Orlen kontroli nad tymi spółkami. W wyniku przyjętego scenariusza połączenia akcjonariusze Lotosu i PGNiG LOTOS i w zamian za akcje, obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym.

Przypomniał, że obecnie Skarb Państwa ma ok. 27 proc. akcji Orlenu. Dodatkowo Skarb Państwa i PKN Orlen będą współpracować przy opracowaniu analiz, których celem będzie ostateczne potwierdzenie tego scenariusza, jako optymalnego z punktu widzenia Skarbu Państwa.

Jak tłumaczył, w praktyce będzie to oznaczać, że transakcja będzie polegać na podniesieniu udziału Skarbu Państwa w PKN Orlen. W efekcie Skarb Państwa zagwarantuje sobie możliwość sprawnego zarządzania i zabezpieczy się przed ewentualnym wrogim przejęciem oraz innymi niebezpieczeństwami – stwierdził Sasin.

„Skarb Państwa będzie kształtował politykę nowego koncernu i miał decydujący wpływ na ład korporacyjny” – zaznaczył.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek dodał z kolei, że jeśli chodzi o PGNiG, to model połączenia powinien zostać opracowany do września; na przełomie października i listopada planowane jest walne zgromadzenie akcjonariuszy, a cały proces powinien zostać zamknięty do końca roku.

źródło Pap fot. PKN Orlen

Zobacz podobne

„Global Mercy” – Największy na świecie statek szpitalny pomyślnie zakończył próby morskie

AB

Gaz-System i rumuński TRANSGAZ zawarli porozumienie o współpracy

AB

Inwestycje dla bezpieczeństwa regionu Wisły Sandomierskiej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie