Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Z Gdyni do Sztokholmu. Ruszył kolejny wyścig pełnomorski The Ocean Race Europe Prologue.

Cztery jednostki VO65 w samo południe opuściły Gdynię, kończąc tym samym etap rywalizacji na wodach Zatoki Gdańskiej. Jachty wyruszyły w kierunku Sztokholmu, mijając po drodze boje zwrotną w Sopocie. Zwieńczyło to trzydniowy pobyt załóg w Polsce, który był częścią The Ocean Race Europe Prologue. Regaty te są przedsmakiem europejskiej odsłony najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie, która wystartuje 27 maja w Lorient (Francja). 

W Gdyni można było oglądać rywalizację czterech oceanicznych jachtów klasy VO65: litewskiego Ambersail 2, Team Childhood 1 z Holandii, Ocean Racing Team z Austrii oraz polskiego reprezentanta Sailing Poland pod dowództwem Bouwe Bekkinga. W trójmiejskim porcie jednostki zakończyły pełnomorski etap Kłajpeda-Gdynia, który okazał się szczęśliwy dla polskiej załogi. Walka o drugie miejsce toczyła się do samego końca. Ostatecznie wygrała litewski jacht Ambersail2, który wpłynął na metę z przewagą niecałych 3 minut nad Team Childhood1 z Holandii. Ostatnie, czwarte miejsce zajęła załoga The Austrian Ocean Race Project (Austria). Podczas trzydniowego pobytu w Gdyni jednostki rozegrały też cztery wyścigi przybrzeżne o Puchar Prezydenta Miasta Gdynia, który również trafił w ręce załogi Sailing Poland.

„Cztery oceaniczne jachty regatowe przeznaczone do ekstremalnej, okołoziemskiej żeglugi, ścigające się na wodach Zatoki Gdańskiej to wydarzenie, które z pewnością zapisze się w historii polskiego żeglarstwa. Szczególnie, że jednym z nich jest polski jacht Sailing Poland z młodymi żeglarzami Kadry Narodowej PZŻ w załodze. To świetna promocja oceanicznego żeglarstwa, tego, które rozpala wyobraźnię kibiców na całym świecie. Impreza ta pokazuje też, jak bardzo w Polsce, kraju o tak zacnych tradycjach morskich, potrzebny jest profesjonalny zespół zdolny do rywalizacji w najważniejszych żeglarskich regatach na świecie, w tym The Ocean Race. To nie tylko zalety czysto sportowe i większa popularyzacja żeglarstwa, ale też ogromna promocja dla Polski w świecie. Dlatego jestem bardzo dumny z faktu, że mogliśmy pokazać choć namiastkę tego, czym jest legendarny wyścig The Ocean Race I choć prolog jest tylko rozgrzewką przed europejską edycją tych ekstremalnych regat, to widać było, że żeglarze i kibice żeglarstwa traktują to jak święto. Bardzo bym chciał, aby polski jacht wystartował najpierw w The Ocean Race Europe, a następnie już w okołoziemskich, etapowych regatach The Ocean Race, które uważana są za creme de la creme żeglarstwa oceanicznego. Żałuję bardzo, że w tym roku w Gdyni nie mogliśmy zorganizować atrakcji dla kibiców, niestety obostrzenia covidowe na to nie pozwoliły. Gratuluję wszystkim załogom, bo choć prolog miał charakter promocyjny, to jednak element sportowy dla każdego jest ważny. Życzę pomyślnych wiatrów podczas etapu z Gdyni do  Sztokholmu i wierzę, że w Polsce będziemy częściej oglądać te wspaniałe jachty. W tym miejscu chcę bardzo podziękować Robertowi Gwoździowi i Sailing Poland za inicjatywę i współpracę przy tej imprezie„- mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, który był współorganizatorem polskiej części prologu The Ocean Race Europe. – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, który był współorganizatorem polskiej części prologu The Ocean Race Europe.

Załogę polskiego jachtu tworzą znakomici żeglarze oceanicznych i bardzo młodzi zawodnicy polskiej kadry narodowej. Oprócz Bekkinga, który jest swoistą legendą regat The Ocean Race, funkcję nawigatora pełni Aksel Magdahl, dziobowego – Simbad Quiroga, a kapitanem jachtu jest Jens Dolmer – weteran Pucharu Ameryki i dwukrotny uczestnik regat Volvo Ocean Race. Na etap pełnomorski Gdynia – Sztokholm do załogi Sailing Poland dołączyła również Magdalena Kwaśna, żeglarka klasy Laser, która uzyskała nominację olimpijską i już za kilka tygodni będzie walczyć o olimpijskie złoto na Igrzyskach w Tokio.

The Ocean Race Europe to pierwsza, europejska odsłona najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie – The Ocean Race. Wydarzenie poprzedza prolog na trasie Kłajpeda-Gdynia-Sztokholm. Po przypłynięciu do Szwecji, załogi będą kontynuować rywalizację w wyścigach przybrzeżnych i ostatnim etapie pełnomorskim ze Sztokholmu na południe Szwecji. Potem jachty popłyną do Lorient, gdzie już 27 maja rozpocznie się The Ocean Race Europe. 

Pełen harmonogram The Ocean Race Europe & Prologue:

9 maja 2021 – Etap 1: Kłajpeda => Gdynia

12 maja 2021 – Etap 2: Gdynia => Sztokholm

16 maja 2021 – Etap 3: Sztokholm => Południe Szwecji

29 maja 2021 – Etap 4: Lorient => Cascais

6 czerwca 2021 – Etap 5: Cascais => Alicante

13 czerwca 2021 – Etap 6: Alicante => Genua

Tracking etapu pełnomorskiego The Ocean Race Europe Prologue Gdynia – Sztokholm:

https://s-track.live/tracking/torep-gdynia-stockholm

Zachęcamy do śledzenia regat i poczynań załogi Sailing Poland w mediach społecznościowych: 

Facebook: 

www.facebook.com/sailingpolandteam

www.facebook.com/polsailing

Instagram:

www.instagram.com/sailingpoland/

www.instagram.com/polskizwiazekzeglarski

Strona internetowa: 

www.sailingpoland.eu

www.pya.org.pl

Załogi uczestniczące w The Ocean Race Prologue Gdynia:

·      Ambersail 2, Litwa

·      Team Childhood 1, Holandia

·      Austrian Ocean Race Project Team, Austria

·      Sailing Poland, Polska

Zobacz podobne

Naimski: decyzja PE otwiera drzwi systemu finansowego projektów w energetyce gazowej i atomowej

BS

Tunel w Świnoujściu – postępy prac

BS

Piraci przejęli kontenerowiec. Wzięli zakładników

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie