Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Kamień węgielny pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Muzeów, obchodzony 18 maja, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku uczci w wyjątkowy sposób – dokona uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Tego dnia z oglądajcie transmisję online z wydarzenia, która rozpocznie się na muzealnym profilu Facebook o godzinie 13:00.

Dziesiąty oddział NMM będzie obiektem unikatowym w skali kraju, odgrywającym kluczową rolę w zachowaniu dla przyszłych pokoleń morskiego dziedzictwa kulturowego Polski. Głównym założeniem ekspozycji znajdującej się w nowym muzeum, zlokalizowanym w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku, będzie chronologiczno-tematyczne przedstawienie wszystkich aspektów archeologicznych badań podwodnych prowadzonych na przestrzeni lat przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Narracja wystawy poprowadzi zwiedzających przez pięć stuleci historii bałtyckiej żeglugi – od X do XV wieku. Pozostałe przestrzenie, uzupełnione o nowoczesne stanowiska multimedialne, poświęcone będą rybołówstwu bałtyckiemu oraz morskiej energetyce wiatrowej.

Imponujący budynek Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, którego architektura nawiązuje do morza, piaszczystego wybrzeża i wypełnionych wiatrem żagli, będzie zarówno podkreślać nautologiczny charakter nowego muzeum, jak i w harmonijny sposób współtworzyć krajobraz miasta. Projekt zakłada również zastosowanie przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań, które pozwolą na maksymalne ograniczenie zapotrzebowania obiektu na tradycyjną energię.

Postawiono ściany części wystawienniczej, biurowej i magazynowej, położono strop nad parterem przyszłej restauracji oraz wykonano płytę fundamentową pod zabytkowy kuter rybacki, będący częścią przyszłej ekspozycji. Narodowe Muzeum Morskie zdecydowało się na wmurowanie kamienia węgielnego na zaawansowanym etapie budowy ze względu na dotychczasowe obostrzenia wprowadzane w związku z pandemią SARS-CoV-2, które uniemożliwiały w wystarczający sposób fetowanie wydarzenia.

Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na połowę 2021 roku. Całkowity przewidywany koszt inwestycji wynosi w przybliżeniu 40 milionów złotych i finansowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz dofinansowania w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

źródło :nmm

Zobacz podobne

Światowy rekord w locie nad Atlantykiem

PL

KE proponuje ok. 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji 

KM

Dzień otwarty w Akademii Morskiej w Szczecinie

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie