Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Prezes Gaz-System dla „Rz”: Mamy w planie 30 dużych projektów

W perspektywie 2023 r. priorytetem jest dokończenie strategicznych projektów dywersyfikacyjnych, zakładających budowę nowych lub rozbudowę istniejących punktów wejścia gazu do Polski – mówi w piątkowej „Rzeczpospolitej” prezes Gaz-System Tomasz Stępień.

Prezes Gaz-System w rozmowie z „Rz” był pytany, czy zgadza się z opinią, że Baltic Pipe zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

Stępień podkreślił, że Gaz-System jest krajowym operatorem przesyłowym, który od kilku lat konsekwentnie realizuje rządową strategię dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski.

„Ta strategia to wielki program inwestycyjny, którego jednym z filarów jest projekt Baltic Pipe. Jego realizacja oznacza dla naszego kraju, że wkrótce powstanie nowy alternatywny względem gazociągu jamalskiego korytarz, dzięki któremu będzie możliwy przesył do Polski nawet 10 mld m sześc. norweskiego gazu rocznie” – wskazał Stępień.

Zapowiedział, że w planie inwestycyjnym spółki jest ponad 30 dużych projektów infrastrukturalnych. „Najbardziej znane inwestycje Gaz-System to oczywiście Baltic Pipe, Korytarz gazowy północ–południe, rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, interkonektory z Litwą i Słowacją oraz projekt FSRU w Zatoce Gdańskiej” – wymienił.

Jak dodał, w perspektywie 2023 r. priorytetem jest dokończenie przez Gaz-System wszystkich strategicznych projektów dywersyfikacyjnych, zakładających budowę nowych lub rozbudowę obecnie istniejących punktów wejścia gazu do Polski.

„Od 2023 r. będziemy się mocniej koncentrować na inwestycjach, które mają charakter komplementarny w stosunku do realizowanych obecnie projektów strategicznych. Priorytetem w tym okresie będzie wzmocnienie krajowego systemu przesyłowego tak, by efektywnie rozprowadzać po Polsce gaz pozyskany z nowych źródeł i obsługiwać klientów, których zapotrzebowanie na gaz rośnie” – podkreślił Stępień.

Wskazał, że budowa Baltic Pipe jest już mocno zaawansowana – zarówno w części lądowej, jak i morskiej. „My zadeklarowaliśmy rynkowi pełną komercyjną gotowość przesyłu gazu Baltic Pipe w roku gazowym 2022/2023, czyli od października 2022 r.” – powiedział.

Źródło Pap fot. Gaz-System

Zobacz podobne

Plaża w Międzyzdrojach coraz szersza

MZ

Potrzeba więcej portów, sieci przesyłowych, rurociągów i magazynów

PL

Pogłębianie kanału na Mierzei Wiślnej już trwa!

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie