Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Urząd Morski w Gdyni: zainteresowani budową przekopu mogą korzystać z punktu widokowego

Zainteresowanie budową przekopu przez Mierzeję Wiślaną wśród turystów jest duże. Dostępne są specjalne miejsce postojowe oraz punkt, z którego można z bezpiecznej odległości obserwować to, co dzieje się na placu budowy – podał PAP Urząd Morski w Gdyni.

Jak oceniła rzeczniczka inwestora czyli Urzędu Morskiego w Gdyni, Magdalena Kierzkowska, zainteresowanie budową nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym jest duże od samego początku.

„Już w zeszłym roku zostało uruchomione specjalne miejsce postojowe oraz oznaczona ścieżka, prowadząca do punktu, z którego można z bezpiecznej odległości obserwować to, co dzieje się na placu budowy”- wyjaśniła.

Wskazała, że w dni, kiedy jest ładna pogoda, a szczególnie w weekendy wykonawca obserwuje sporą liczbę aut zaparkowanych w specjalnie wyznaczonym miejscu od strony Zalewu Wiślanego. Również na plaży, od strony Zatoki Gdańskiej widać turystów zainteresowanych budową.

W miniony weekend lokalne media doniosły, że plażę w Kątach Rybackich opanowali poszukiwacze bursztynu. Wyposażeni w odpowiedni sprzęt wchodzili bezprawnie na plac budowy, gdzie wyrzucany był urobek z prac pogłębiarskich i szukali w nim bursztynu. Nie obyło się bez interwencji policji.

Jak zapewniła Magdalena Kierzkowska, na placu budowy poszukiwaczy bursztynu już nie ma, bo wykonawca podjął w tym zakresie stosowne działania; wzmocnił ochronę obiektu oraz poprosił policję o dodatkowe patrole.

„Owszem, widać osoby poszukujące bursztynu w okolicy, na plaży czy w płytkim podbrzeżu, co jest dozwolone oczywiście bez używania jakiekolwiek sprzętu typu pompy, bez wykonywania wykopów, nie na wydmach i nie w lesie”- dodała rzeczniczka Urzędu Morskiego.

Wykonawca obecnie pracuje m.in. w miejscu nowych mostów obrotowych nad kanałem żeglugowym.

Przekierowanie ruchu na most południowy jest planowane w czerwcu tego roku. Wynika z tego, że turyści zmierzający w stronę Krynicy Morskiej będą mogli jechać już po nowym moście, obserwując prace budowlane. W wakacje nadal będzie można korzystać z punktu widokowego oznaczonego w zeszłym roku.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 kilometry. Samo przejście przez Zalew Wiślany wyniesie nieco ponad 10 kilometrów, po rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny, będą miały 5 m głębokości.

Źródło Pap

Zobacz podobne

Spółki Grupy Orlen zawarły umowę sektorową ws. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

BS

Polskie okręty na szwedzkim poligonie rakietowym

BS

 Morawiecki: Arabia Saudyjska staje się dla nas ważnym partnerem, jeśli chodzi o dywersyfikację dostaw ropy naftowej 

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie