Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Porty Ważne

126 dostawa gazu do Terminalu LNG w Świnoujściu

Do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarła trzynasta w tym roku dostawa LNG. Zbudowany w 2019 r. metanowiec Prism Brilliance dostarczył 14 maja do Świnoujścia z USA 100 mln m3 gazu ziemnego po regazyfikacji. Jest to już 126 dostawa gazu od początku istnienia Terminalu LNG w Świnoujściu.

W portfelu importowym PGNiG znajdują się obecnie kontrakty na zakup LNG od firmy Qatargas oraz cztery kontrakty długoterminowe na zakup LNG produkowanego w terminalach zlokalizowanych w USA – zawarte z Cheniere Energy, Venture Global LNG i Port Arthur LNG. Kontrakt długoterminowy z Cheniere realizowany jest od lipca 2019 roku, a realizacja kolejnych umów z partnerami z USA rozpocznie się w latach 2022-2024. PGNiG zawiera także transakcje tzw. spotowe dotyczące zakupu pojedynczych ładunków. Według obecnego portfela importowego LNG od roku 2024 PGNiG będzie rocznie dysponowało łącznie około 12 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji.

Obecna zdolność regazyfikacyjna terminalu wynosi 5 mld Nm³ rocznie. Na terenie terminalu zlokalizowane są także dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG o pojemności 160 000 m³ każdy.

źródło: Terminal LNG

Zobacz podobne

Ponad 130 ostróg umocniło brzeg Półwyspu Helskiego

AB

Nowy dzierżawca terminalu kontenerowego w Porcie Gdynia

BS

Porty podsumowały ubiegły rok

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie