Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Polski Ład podnosi prognozy dotyczące rozwoju polskiej gospodarki

Po tym jak ekonomiści zapoznali się z Polskim Ładem, prognozy dotyczące rozwoju polskiej gospodarki są podnoszone – podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził w poniedziałek budowę przeprawy Via Carpatia przez San podkreślił, że dziś wychodzimy z okresu „zimy” gospodarczej, wywołanej pandemią, a wchodzimy w okres „rozkwitu”.

„Prognozy dla polskiej gospodarki po tym, jak ekonomiści odczytali polski Ład, są podnoszone i bardzo się z tego cieszę” – zaznaczył.

Szef rządu dodał, że nowa strategia jest nie tylko programem politycznym i gospodarczym, ale przede wszystkim społecznym, który „tchnie nowe możliwości w poturbowaną po pandemii polską gospodarkę”.

Czysta energia i czyste powietrze w Polskim Ładzie

W ramach walki z suszą zapowiada się stworzenie instytucji agregatora wniosków na poziomie samorządów oraz zachęty systemowe i ułatwienia w zakresie tworzenia stawów i cieków wodnych na terenach wiejskich.

„Polski Ład” wspomina także o gazyfikacji wyspowej, rozwoju technologii wodorowej, farmach wiatrowych na morzu, oraz o rozpoczęciu przygotowań do inwestycji w elektrownię jądrową po wybraniu bezpieczne i zaawansowanego technologicznie partnera.

„Już niedługo rozpoczniemy realizację pierwszych projektów farm wiatrowych na morzu, które uruchomią m.in. PGE czy Orlen. Budowa wiatraków offshore to również zysk i szansa dla polskiego przemysłu stoczniowego i rozwoju polskiej gospodarki.

Inwestycje w farmy wiatrowe oraz infrastrukturę towarzyszącą wyniosą 500 mln euro.

Rozwój infrastruktury drogowej

Podczas sobotniej prezentacji Polskiego Ładu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział rozwój infrastruktury drogowej i wskazał, że w ciągu najbliższych siedmiu lat powstanie 2,5 tys. nowych kilometrów dróg i autostrad a do 2030 lub do 2031 roku powinna zostać ukończona budowa całej zaplanowanej siatki dróg ekspresowych i autostrad.

„Tylko na ten cel w budżecie państwa zarezerwowaliśmy na najbliższe lata 220 mld zł. To pokazuje skalę wysiłku, rozmach, energię, jaką włożyliśmy w Polski Ład” – powiedział Morawiecki.

Premier zapowiedział też przebudowę i modernizację 50 tys. km dróg krajowych i 15 tys. km szlaków kolejowych.

Jak czytamy w dokumencie Polski Ład, obok realizowanych prac, jak dokończenie autostrady A1 oraz drogi S19 między Lublinem a Rzeszowem, należy ukończyć budowę wschodniego odcinka A2.

W dokumencie Polski Ład przypomniano, że w latach 2008-2015 zbudowano oraz wsparto budowę i modernizację 16 tys. 854 km dróg wobec ok. 26 tys. km na lata 2016-2023. W porównaniu z 2015 r. sieć dróg szybkiego ruchu zwiększyła się o ponad 40 proc. Zadeklarowano, że w 2025 r. będzie w Polsce ponad dwa razy więcej dróg szybkiego ruchu niż w 2015 r. Dzięki rządowemu programowi wsparcia modernizacja dróg lokalnych przebiega dwukrotnie sprawniej niż za poprzednich rządów. 

„Polski Ład” usytuuje Polskę w czołówce Europy pod względem dostępności komunikacyjnej – powiedział PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oceniając zapowiedziany w sobotę nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę.

„W ramach Polskiego Ładu zrealizujemy projekty pozwalające na rozbudowę polskiej sieci komunikacyjnej do stanu, który postawi Polskę na czołowym miejscu w Europie pod względem dostępności komunikacyjnej” – powiedział szef resortu infrastruktury.

Polski Ład to kontynuacja wielkiego kroku do odbudowy polskiej gospodarki morskiej

Transport morski i intermodalny to podstawa łańcuchów dostaw XXI wieku. Budowa Portu Centralnego w Gdańsku, utworzenie dwóch terminali kontenerowych, terminalu offshore, LNG, przestrzeni dla stoczni i statków pasażerskich, dalsza rozbudowa portów w Szczecinie i Świnoujściu, w tym budowa toru żeglugowego do głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu – to cele które będą zrealizowane. Zdolności przeładunkowe polskich portów poprawi również budowa szerokiego toru do portów Trójmiasta.

Przemysł i eksport w Polskim Ładzie

„Lokomotywą polskiej gospodarki w czasie tego kryzysu był przede wszystkim przemysł i eksport. Dlatego pracujemy w MRPiT nad nową polityką przemysłową. Bedzie polegała na wyodrębnieniu tych branż, które mają największy potencjał wzrostu, konkurencyjności, zdolność zdobywania światowych rynków” – powiedział w sobotę podczas prezentacji Polskiego Ładu wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Współpraca ta ma według niego polegać na zawieraniu kontraktów branżowych i dyskusji na temat najlepszych rozwiązań, które mogą im pomóc. Odnosząc się do eksportu, wicepremier podkreślił, że za marzec polski eksport przekroczył 110 mld zł. Dodał, że to „rekord wszech czasów”, jednocześnie przyznając, że aż połowa naszego eksportu jest wypracowywana przez firmy z kapitałem zagranicznym, a dwie trzecie największych eksporterów to spółki córki globalnych firm, które mieszczą się w Polsce.

Realizacja Polskiego Ładu podniesie wzrost PKB w 2022 r. o 0,3-0,4 pkt. proc. W rezultacie podnosimy naszą prognozę wzrostu PKB w 2022 r. powyżej 5,5 proc. PKB – mówi PAP główny ekonomista Banku Pekao Ernest Pytlarczyk, komentując ogłoszony w sobotę program.

źródło Pap fot. Port Gdańsk

Zobacz podobne

Zakończenie ćwiczeń Baltops 22

BS

Jan Grabowski w zarządzie PGZ

PL

„Samarytanka” już w muzeum

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie