Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Trwają przygotowania do układania Baltic Pipe w morzu

W Rotterdamie trwają przygotowania największego statku, który będzie układał gazociąg Baltic Pipe na dnie Bałtyku. Trzeba położyć w morzu 270 kilometrów rur.

Część morska budowy Baltic Pipe ma być zakończona jeszcze w tym roku – mówi Iwona Dominiak z Gaz Systemu. – Ten statek to jeden z największych statków naszego wykonawcy firmy Saipem. Statek w tej chwili się okrętuje, przygotowuje, wyposaża w materiały. Trwają testy urządzeń, kompletuje się załoga. Pod koniec czerwca statek wyruszy w morze.

Statek ma układać trzy kilometry gazociągu w morzu w ciągu doby.

– Statek jest ogromny, może na nim przebywać nawet 700 osób. Tam jest cała infrastruktura potrzebna do życia na statku w czasie układania gazociągu, ponieważ układanie gazociągu odbywa się w sposób ciągły. Jak statek wyruszy w morze to już będzie w sposób ciągły układał gazociąg, spawał rury w środku na montażowni i te rury będą spuszczane etapami do morza – tłumaczy Dominiak.

Oprócz głównej jednostki, przy budowie Baltic Pipe będą pracować jeszcze dwa statki. Oddanie gazociągu jest planowane na 1 października przyszłego roku.

Źródło Radio Szczecin fot. Saipem

Zobacz podobne

Ewakuacja medyczna ze statku

KM

Minister Moskwa: nie cała przepustowość Baltic Pipe może okazać się potrzebna

BS

Port Gdynia. Wzrost eksportu w transporcie morskim

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie