Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Trwają przygotowania do układania Baltic Pipe w morzu

W Rotterdamie trwają przygotowania największego statku, który będzie układał gazociąg Baltic Pipe na dnie Bałtyku. Trzeba położyć w morzu 270 kilometrów rur.

Część morska budowy Baltic Pipe ma być zakończona jeszcze w tym roku – mówi Iwona Dominiak z Gaz Systemu. – Ten statek to jeden z największych statków naszego wykonawcy firmy Saipem. Statek w tej chwili się okrętuje, przygotowuje, wyposaża w materiały. Trwają testy urządzeń, kompletuje się załoga. Pod koniec czerwca statek wyruszy w morze.

Statek ma układać trzy kilometry gazociągu w morzu w ciągu doby.

– Statek jest ogromny, może na nim przebywać nawet 700 osób. Tam jest cała infrastruktura potrzebna do życia na statku w czasie układania gazociągu, ponieważ układanie gazociągu odbywa się w sposób ciągły. Jak statek wyruszy w morze to już będzie w sposób ciągły układał gazociąg, spawał rury w środku na montażowni i te rury będą spuszczane etapami do morza – tłumaczy Dominiak.

Oprócz głównej jednostki, przy budowie Baltic Pipe będą pracować jeszcze dwa statki. Oddanie gazociągu jest planowane na 1 października przyszłego roku.

Źródło Radio Szczecin fot. Saipem

Zobacz podobne

Premier: kraje Trójmorza łączy m.in. położenie geopolityczne wymagające większej wrażliwości na kwestie bezpieczeństwa

AB

Złote Kotwice przyznane!

BS

Grecja oskarża Turcję o próbę eskortowania motorówki z migrantami na greckie wody

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie