Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Piotr Gliński: Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego będzie obiektem unikatowym w skali kraju

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, będzie obiektem unikatowym w skali naszego kraju – powiedział we wtorek w Łebie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

We wtorek w Łebie odbywa się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego. W uroczystości uczestniczy m.in. wicepremier Piotr Gliński.

„Dziś jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. Właśnie w tym dniu uczestniczymy w wydarzeniu o nadzwyczajnym znaczeniu dla polskiej kultury, narodowego dziedzictwa, polskiej historii i polskiej nauki. Dokonujemy dzisiaj bowiem uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, nowego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, które będzie obiektem unikatowym w skali naszego kraju. Nie tylko usytuowanie jest niesamowicie atrakcyjne, wyjątkowe, ale i to muzeum, ta instytucja, jest czymś nowym” – powiedział Gliński.

Zapowiedział, że będzie to „obiekt, który łączy funkcje naukowe, kulturalne, poznawcze i edukacyjne”. „Nowoczesne muzea są takie, wielofunkcyjne, szalenie atrakcyjne dla publiczności. To będzie obiekt otwarty zarówno na potrzeby mieszkańców Łeby, regionu, Pomorza, jak i całej Polski, a przecież także coraz liczniej pojawiających się turystów zagranicznych” – podkreślił.

„Warto zauważyć, że ta budowa, tego pięknego muzeum, wpisuje się doskonale w realizowane obecnie nasze dzieło budowy, przebudowy, przekształcania ponad 100, dzisiaj obliczyłem, że ok. 120 różnych instytucji muzealnych w Polsce. Od kilku dni wiemy, że to dzieło jest dynamizowane, ponieważ ta sieć muzealna znalazła się także w Polskim Ładzie. Można powiedzieć, że na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski tworzymy ponad 100 nowoczesnych miejsc pamięci, edukacji, dotyczących naszej wielowymiarowej historii. To są wielkie przedsięwzięcia” – zwrócił uwagę minister kultury.

Wskazał, że „głównym założeniem ekspozycji znajdującej się w nowym Muzeum w Łebie będzie chronologiczno-tematyczne przedstawienie wszystkich aspektów archeologicznych badań podwodnych prowadzonych na przestrzeni lat przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku”. „Narracja wystawy zabierze nas w wyjątkową podróż przez pięć średniowiecznych stuleci historii bałtyckiej żeglugi – od X do XV wieku” – dodał.

Minister kultury ocenił, że „Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie będzie obiektem architektonicznym, który niewątpliwie stanie się ikoną miasta i regionu”.

Przypomniał, że „tworzone Muzeum będzie dziesiątym odziałem prężnie działającego i nieustannie rozwijającego się Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – instytucji, która w ubiegłym roku obchodziła zacny jubileusz 60-lecia istnienia, i która niewątpliwie zajmuje wyjątkowe miejsce na muzealnej mapie nie tylko Pomorza, ale także całego kraju”.

Przekazał także wyrazy wdzięczności dla wszystkich zaangażowanych w realizację i powodzenie tego przedsięwzięcia. „Dzięki państwa zaangażowaniu inwestycja warta około 40 mln zł – finansowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem, choć ze względu na warunki epidemiczne i obostrzenia sanitarne wmurowanie kamienia węgielnego odbywa się dopiero dzisiaj – już na zaawansowanym etapie budowy” – powiedział.

„Jestem przekonany, że nowy – ulokowany w Łebie – oddział Narodowego Muzeum Morskiego będzie odgrywać kluczową rolę w zachowaniu polskiego dziedzictwa związanego z Morzem Bałtyckim i będzie ważny dla przyszłych pokoleń” – podsumował wicepremier Gliński.

Źródło Pap fot. gov.pl

Zobacz podobne

Bezpłatne przejazdy promami Stena Line dla Ukraińców i organizacji pomagających Ukrainie

BS

Nowe inwestycje gazowe w Polsce

BS

Kolejne dwa statki z produktami rolnymi wypłynęły z Ukrainy

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie