Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Piotr Gliński: Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego będzie obiektem unikatowym w skali kraju

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, będzie obiektem unikatowym w skali naszego kraju – powiedział we wtorek w Łebie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

We wtorek w Łebie odbywa się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego. W uroczystości uczestniczy m.in. wicepremier Piotr Gliński.

„Dziś jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. Właśnie w tym dniu uczestniczymy w wydarzeniu o nadzwyczajnym znaczeniu dla polskiej kultury, narodowego dziedzictwa, polskiej historii i polskiej nauki. Dokonujemy dzisiaj bowiem uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, nowego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, które będzie obiektem unikatowym w skali naszego kraju. Nie tylko usytuowanie jest niesamowicie atrakcyjne, wyjątkowe, ale i to muzeum, ta instytucja, jest czymś nowym” – powiedział Gliński.

Zapowiedział, że będzie to „obiekt, który łączy funkcje naukowe, kulturalne, poznawcze i edukacyjne”. „Nowoczesne muzea są takie, wielofunkcyjne, szalenie atrakcyjne dla publiczności. To będzie obiekt otwarty zarówno na potrzeby mieszkańców Łeby, regionu, Pomorza, jak i całej Polski, a przecież także coraz liczniej pojawiających się turystów zagranicznych” – podkreślił.

„Warto zauważyć, że ta budowa, tego pięknego muzeum, wpisuje się doskonale w realizowane obecnie nasze dzieło budowy, przebudowy, przekształcania ponad 100, dzisiaj obliczyłem, że ok. 120 różnych instytucji muzealnych w Polsce. Od kilku dni wiemy, że to dzieło jest dynamizowane, ponieważ ta sieć muzealna znalazła się także w Polskim Ładzie. Można powiedzieć, że na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski tworzymy ponad 100 nowoczesnych miejsc pamięci, edukacji, dotyczących naszej wielowymiarowej historii. To są wielkie przedsięwzięcia” – zwrócił uwagę minister kultury.

Wskazał, że „głównym założeniem ekspozycji znajdującej się w nowym Muzeum w Łebie będzie chronologiczno-tematyczne przedstawienie wszystkich aspektów archeologicznych badań podwodnych prowadzonych na przestrzeni lat przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku”. „Narracja wystawy zabierze nas w wyjątkową podróż przez pięć średniowiecznych stuleci historii bałtyckiej żeglugi – od X do XV wieku” – dodał.

Minister kultury ocenił, że „Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie będzie obiektem architektonicznym, który niewątpliwie stanie się ikoną miasta i regionu”.

Przypomniał, że „tworzone Muzeum będzie dziesiątym odziałem prężnie działającego i nieustannie rozwijającego się Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – instytucji, która w ubiegłym roku obchodziła zacny jubileusz 60-lecia istnienia, i która niewątpliwie zajmuje wyjątkowe miejsce na muzealnej mapie nie tylko Pomorza, ale także całego kraju”.

Przekazał także wyrazy wdzięczności dla wszystkich zaangażowanych w realizację i powodzenie tego przedsięwzięcia. „Dzięki państwa zaangażowaniu inwestycja warta około 40 mln zł – finansowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem, choć ze względu na warunki epidemiczne i obostrzenia sanitarne wmurowanie kamienia węgielnego odbywa się dopiero dzisiaj – już na zaawansowanym etapie budowy” – powiedział.

„Jestem przekonany, że nowy – ulokowany w Łebie – oddział Narodowego Muzeum Morskiego będzie odgrywać kluczową rolę w zachowaniu polskiego dziedzictwa związanego z Morzem Bałtyckim i będzie ważny dla przyszłych pokoleń” – podsumował wicepremier Gliński.

Źródło Pap fot. gov.pl

Zobacz podobne

Grupa Azoty znacząco obniżyła ceny nawozów azotowych

KM

Wojewoda zachodniopomorski: dziś decyzja o zamknięciu dostępu do Odry

BS

W Odessie o transkaspijskim korytarzu transportowym

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie