Polski Portal Morski
Aktualności

Rajd Motocyklowy Weteranów w marynarskich mundurach

W poniedziałek, 17 maja, ośmioosobowa reprezentacja 3. Flotylli Okrętów wyruszyła na trasę II Rajdu Motocyklowego Weteranów, który towarzyszy Centralnym Obchodom Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Marynarze odwiedzili miejscowości Braniewo i Stare Pole by na grobach poległych sierżantów Grzegorza Szukiełojcia i Piotra Mikułowskiego zapalić znicze i złożyć wiązanki kwiatów.

Weteranów biorących udział w tym etapie drugiej edycji rajdu, pożegnał w imieniu dowódcy Dywizjonu Okrętów Podwodnych kmdr por. Jacek Zając. Ten etap rajdu koordynowany jest przez podwodników z gdyńskiej Flotylli, do ósemki których dołączyło 7 żołnierzy, reprezentujących Inspektorat Marynarki Wojennej, 13. Dywizjon Trałowców, 7. Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej i Centralny Poligon Sił Powietrznych, a także 3 weteranów – emerytów wojskowych.

Uczestnicy rajdu, udali się do miejscowości Stare Pole i Braniewo, gdzie na cmentarzach oddali hołd weteranom działań poza granicami państwa sierżantowi Piotrowi Mikułowskiemu i sierżantowi Grzegorzowi Szukiełojciowi. Na trasie II edycji Rajdu Weterana marynarze pokonali dystans ponad 300 km.

Do udziału w II edycji Rajdu Motocyklowego Weteranów zgłosiło się ponad 1500 żołnierzy weteranów z kilkudziesięciu jednostek wojskowych z całej Polski. Wydarzenie jest jedną z części Centralnych Obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie. Motocykliści weterani, przez cały maj odwiedzą 123 miejsca pochówku żołnierzy i policjantów, którzy zmarli i zginęli w operacjach poza granicami państwa. Uczestnicy rajdu spotkają się także z najbliższymi poległych weteranów.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, przypadający na 29 maja, ustanowiła uchwalona w 2011 roku ustawa o weteranach. Tego samego dnia przypada też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony w 2002 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. To święto wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz osób cywilnych, którzy z polecenia Rzeczypospolitej, wypełniali swoje obowiązki służbowe poza jej granicami. W ramach Dnia Weterana prowadzona jest kampania społeczna pod hasłem „Dzień Weterana – Szacunek i Wsparcie”. Organizatorzy akcji, od kilku lat zapoznają społeczeństwo z uczestnictwem żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji i innych służb państwowych, w misjach zagranicznych.

Od 1953 roku Siły Zbrojnie RP wzięły udział w 92 operacjach, w których uczestniczyło ponad 115 tysięcy polskich żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb i pracowników cywilnych. Część z nich wróciła szczęśliwie do domu, niektórzy stracili tam zdrowie, a jeszcze inni z nich nie wrócili, oddając swoje życie w służbie dla Ojczyzny. W towarzystwie innych służb mundurowych podczas organizowanego przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa „II Rajdu Motocyklowego Weteranów” uczestnicy wydarzenia wspominać będą poległych kolegów, którzy poświęcili swoje życie w służbie ojczyźnie. Motocykliści-weterani będą upowszechniać wiedzę na temat działań poza granicami państwa, popularyzować postawy patriotyzmu, a także promować bezpieczną jazdę i zachęcać do wspólnych spotkań także poza rajdem.

źródło : WP

Zobacz podobne

Wycieczkowiec Hamburg w Porcie Gdańsk

BS

Władze Albanii zaoferowały NATO bazę wojskową mieszczącą w przeszłości sowieckie okręty podwodne

BS

PGNiG z nagrodą w konkursie „The Best Annual Report”

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie