Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Wojciech Madej nowym kapitanem żaglowca ZHP „Zawisza Czarny”

31-letni kpt. Wojciech Madej został nowym kapitanem żaglowca szkolnego Związku Harcerstwa Polskiego s/y „Zawisza Czarny” – poinformowało Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni. Z jednostką, na której objął dowództwo, związany jest od dwóch lat.

Mianowanie nowego kapitana żaglowca ZHP odbyło się w sobotę.

Jak podało Centrum Wychowania Morskiego ZHP, kpt. Wojciech Madej całe dotychczasowe życie zawodowe związał z żeglarstwem. Pierwszy patent żeglarski zdobył w wieku 12 lat. Pracował jako instruktor żeglarstwa na kursach śródlądowych, a od 18. roku życia uprawia żeglarstwo morskie.

„Swój pierwszy rejs kapitański na jachcie +Damar+ poprowadził ze Świnoujścia do Kopenhagi i na Bornholm. Później pływał jako kapitan po Adriatyku, Biskajach, Atlantyku, Kanale Angielskim, Morzu Północnym i Norweskim. Prowadził rejsy przez atlantyckie wybrzeże Ameryki Południowej. Dwukrotnie opłynął, jako kapitan, przylądek Horn (2018 i 2019), był co-skipperem rejsów wokół Hornu i po Arktyce. Jako nawigator prowadził rejs do stacji Arctowski i do stacji Vernadsky” – głosi komunikat prasowy.

Z żaglowcem „Zawisza Czarny” kpt. Madej związany jest od 2019 r. Początkowo pełnił funkcję bosmana, a od dwóch lat jest etatowym starszym oficerem żaglowca.

Nowy kapitan żaglowca ZHP ma 31 lat, ukończył Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

S/y „Zawisza Czarny” to 3-masztowy żaglowiec szkolny Związku Harcerstwa Polskiego. Jest to przebudowany na szkuner żaglowy dawny lugotrawler „Cietrzew”. W tym roku żaglowiec będzie obchodził 60. rocznicę podniesienia bandery.

„Zawisza Czarny” kontynuuje tradycje wychowawcze zapoczątkowane przez „Zawiszę Czarnego I”, drewniany szkuner dowodzony przed II wojną światową przez gen. Mariusza Zaruskiego – współtwórcę polskiego wychowania morskiego. Na „Zawiszy Czarnym” służyło do tej pory ok. 30 kapitanów.

źródło:PAP/zd:cwm.edu.pl

Zobacz podobne

Zachodniopomorskie/ W sezonie utonęło 13 mężczyzn – wszyscy na plażach niestrzeżonych

KM

Manewrowanie w rejonie Zatoki Gdańskiej

BS

PGZ Stocznia Wojenna. Postęp na budowie hal, w których powstaną fregaty Miecznik

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie