Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Studia na morzu i lądzie – wszechstronna Akademia dla każdego

Właśnie zaczęła się rejestracja na szereg kierunków studiów w Akademii Morskiej w Szczecinie. Są tam propozycje dla pasjonatów zarówno pływania po morzach i oceanach, jak i dla tych, którzy wolą pracować na lądzie.

Unowocześniony system służący do rekrutacji online działa już od 4 maja.
Po ukończeniu Akademii Morskiej, absolwent ma dwie drogi wyboru kariery: na morzu lub na lądzie. Na kierunkach takich jak: nawigacja, mechanika i budowa okrętów, mechatronika,  kształcą się nawigatorzy, mechanicy i elektromechanicy okrętowi. Akademia spełnia wszystkie międzynarodowe standardy dotyczące wyszkolenia personelu pływającego.
W czasie studiów uzyskuje się nie tylko dyplom inżyniera, ale również, w równoległym toku nauczania – oficerski stopień morski (oficer służby nawigacyjnej, oficer mechanik okrętowy, oficer elektryk okrętowy), który jest uznawany przez wszystkich głównych światowych armatorów statków.

Na morzu i na lądzie

Czy na morzu czy na lądzie, Akademia Morska gwarantuje najwyższy poziom kształcenia, który zapewnia absolwentkom i absolwentom stabilną pozycję na rynku pracy. W zasadzie każda osoba, która chce się kształcić na I stopniu studiów technicznych znajdzie coś dla siebie w Akademii.
Morskie kierunki kształcenia to tylko połowa oferty Akademii Morskiej. Na kierunkach lądowych kształcimy przyszłych inżynierów i licencjatów. Bardzo popularny jest kierunek zarządzanie, który przyciąga kandydatów zainteresowanych zdobyciem umiejętności kierowania zespołem i zarządzania na różnych poziomach firmami i instytucjami, nie związanymi z gospodarką morską. To pierwszy kierunek studiów w Akademii, na którym oprócz „twardej” wiedzy technicznej, studenci nabywają również kompetencje „miękkie” – niezwykle przydatne przy pracy z zespołem i kształtujące relacje międzyludzkie.

Jak przystało na nowoczesną uczelnię XXI wieku, Akademia Morska to miejsce gdzie można studiować informatykę. Co więcej, można zacząć studiować informatykę bez doświadczenia w programowaniu. Pierwszy semestr zajęć jest poświęcany na wyrównanie poziomu studentów, aby wszystkim umożliwić dalszy, szybki rozwój oparty na zajęciach praktycznych. Uczenie przez praktykę, przez popełnianie błędów i ich korektę, wspólne przygotowywanie projektów, to kilka z głównych zasad kształcenia programistów na informatyce w AMS.
Akademia utrzymuje stały kontakt z firmami i instytucjami z branży IT. Taka współpraca przynosi pożytek nie tylko naukowcom,  ale i studentom, którzy regularnie odbywają praktyki i staże w najlepszych zespołach projektowych, a to najlepsza szkoła zawodu. Z takiej współpracy Akademii Morskiej z liderami branży teleinformatycznej powstał projekt nowego kierunku teleinformatyka, który jest już obecnie w ofercie kształcenia.

Będąc w głównym nurcie międzynarodowych trendów, w AMS rozwijane są także interdyscyplinarne projekty edukacyjne. Takie jak, na przykład, połączenie kartografii i geodezji, czy fuzja geodezji z informatyką (geoinformatyka), która jest odpowiedzią na przejście geodezji do świata cyfrowego, opartego w wielu przypadkach na modelowaniu  3D.
Innym kierunkiem interdyscyplinarnym z pogranicza morza i lądu jest oceanotechnika i budowa jachtów. Dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej, pozwoliło na stworzenie na Wydziale Nawigacyjnym laboratorium z najnowocześniejszym oprogramowaniem, na którym pracują studenci uczący się projektowania jachtów i statków. Jachty, to obecnie hit polskiego przemysłu stoczniowego z ogromną ilością firm rozsianych po całym kraju, „wsysających” wszystkich inżynierów-projektantów tej branży.

Uczelnia, gdzie można studiować nowocześnie

W ofercie kształcenia Akademii odzwierciedlają się ciągłe zmiany na rynku edukacji i pracy. Obecne trendy przyczyniły się do utworzenia w roku akademickim 2021/22 czterech nowych kierunków i specjalności, powiązanych bezpośrednio z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez duże firmy z regionu zachodniopomorskiego. Tak powstał kierunek teleinformatyka, którego trzon stanowi informatyka wyspecjalizowana w obsłudze przesyłania danych i zarządzaniu sieciami. To umiejętności, na które nieustannie, rokrocznie wzrasta popyt wśród pracodawców w sektorze IT.
Nowości oferuje także Wydział Mechaniczny AM w Szczecinie. Również tutaj, ścisła współpraca Akademii z liderami przemysłu zaowocowała utworzeniem nowego kierunku – inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Drugi człon tej nazwy jasno wskazuje na specjalizację, której absolwentów potrzebuje przemysł energii odnawialnej. Jednak tego typu studia przygotowują także do innych zadań w szeroko rozumianym przemyśle maszynowym. Partnerami biznesowymi tego kierunku zostały: Grupa Azoty Police i PKN Orlen.
Zupełną nowością jest otwarcie na Wydziale Mechanicznym inżynierii eksploatacji ze specjalnościami: napędy hybrydowe, silniki małych mocy, napędy jednośladów. Te prężnie rozwijające się branże, intensyfikują rozwój technologiczny, który – z kolei – wymaga coraz to nowych kadr inżynierskich z twórczą pasją.

Dywersyfikacja specjalności po kilku semestrach zdobywania podstawowej wiedzy technicznej jest charakterystyczne dla całości kształcenia na tym wydziale. Twórcy programu nauczania chcieliby, aby studenci mieli możliwość nieszablonowego formowania swojej zawodowej kariery i rozwijali zainteresowania, które zainspirowały ich do podjęcia studiów w Akademii Morskiej. Jednocześnie nie powinno się rozumieć specjalizacji jako dozgonnego obszaru działalności, dzisiejszy rynek edukacyjny i zaraz potem rynek pracy wymagają elastyczności i otwartości na inne dziedziny i branże.

Statek Akademii Morskiej w Szczecinie Nawigator XXI

Jednym z przejawów takiego podejścia jest otwarcie nowego kierunku na Wydziale Mechatroniki i Elektroniki – automatyki i robotyki. To propozycja dla tych, którzy czują się dobrze na styku świata robotów i zadań programistycznych. To jeden z szeregu kierunków typowo lądowych, których całkiem sporo ma w swojej ofercie Akademia Morska.
Nauka na wyszczególnionych powyżej kierunkach, a także na innych, tutaj nie wspomnianych, jest realizowana w nowoczesnych, specjalistycznych salach komputerowych, laboratoriach i na symulatorach. Największą siłą napędzającą światową gospodarkę są obecnie nowoczesne technologie i ich wciąż zwiększające się zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Akademia Morska już od dawna dostrzegła w tym zjawisku potencjał i rozwija się zgodnie ze światowymi trendami, kształcąc wysoce cenionych lądowych i morskich specjalistów.

szczegóły na stronie: https://rekrutacja.am.szczecin.pl/aktualnosci/nowoczesna-akademia/

Zobacz podobne

Lublin. II Forum Regionów Trójmorza

AB

Narodowe Święto Niepodległości w garnizonie Gdynia

KM

A.Moskwa: jest decyzja zasadnicza dla PEJ, która przybliża do budowy 1. elektrowni jądrowej w Polsce

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie