Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Środowisko Ważne

„Wszystko zgodnie z planem.” Marek Gróbarczyk o Programie Ochrony Brzegów Morskich

W 2020 r. na inwestycje z Programu ochrony brzegów morskich wydano prawie 34 mln zł – poinformował w środę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Rozpatrzenie informacji z wykonania w 2020 r. programu wieloletniego pod nazwą Program ochrony brzegów morskich oraz harmonogram prac na 2021 r. były tematem posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi.

„Program ochrony brzegów morskich jest kontynuacją programu wieloletniego 2004-2023 opiewającego na kwotę 911 mln zł” – powiedział Gróbarczyk. Jak dodał, „udało nam się zrealizować ten program zgodnie z planem, a więc wydatkowaliśmy kwotę prawie 34 mln zł, co stanowi 99,8 proc. planu”.

Gróbarczyk powiedział także, że prace obejmują umocnienia brzegów, refulacje, naprawy urządzeń, monitoring oraz kontynuację działań długoterminowych w zakresie prac związanych chociażby z ochroną przeciwpowodziową.

Jak poinformował Urząd Morski w Szczecinie, w 2020 r. odbudowano zespół ostróg drewnianych zlokalizowanych na wschód od portu w Darłowie, wykonano sztuczne zasilanie brzegu morskiego w miejscowości Wicie, wybudowano opaskę brzegową w Pogorzelicy oraz skanowanie laserowe morskiej strefy brzegowej.

W planach inwestycji na 2021 r. znalazły się z kolei: zabezpieczenie brzegu w rejonie zatoki erozyjnej Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Jarosławiec-Ustka, sztuczne zasilanie w miejscowości Ustronie Morskie, sztuczne zasilanie w Kołobrzegu, tam także budowa opaski brzegowej, przebudowa trzech ostróg brzegowych w Dziwnowie, budowa opaski brzegowej w Międzywodziu i laserowe skanowanie morskie.

Z informacji Urzędu Morskiego w Gdyni wynika, że w ub.r. wykonano zabezpieczenie przeciwpowodziowe w Kątach Rybackich, sztuczne zasilanie w rejonie Kadyn, sztuczne zasilanie w Górkach Zachodnich i Górkach Wschodnich, sztuczne zasilanie w Gdyni Orłowie, umocnienie brzegowe w miejscowości Rewa, wjazd technologicznego w Kuźnicy, sztuczne zasilanie na całym Półwyspie Helskim, przebudowano umocnienia brzegowe w Jastrzębiej Górze, wyremontowano odwodnienia opaski brzegowej w Rozewiu, a także monitoring brzegu.

Plany na 2021 r. obejmują realizację zjazdów w Gdyni Oksywiu, przygotowanie dokumentacji dla progów podwodnych w Gdyni Orłowie, remont umocnienia w Jastrzębiej Górze, sztuczne zasilanie w rejonie miejscowości Ustka i Rowy, remont odwodnienia opaski w Rozewiu, wjazd technologiczny w Rozewiu, sztuczne zasilanie Półwyspu Helskiego, a także monitoring brzegów morskich.

Posłowie komisji przyjęli przedstawioną informację.

Źródło PAP Fot. Urząd Morski w Szczecinie

Zobacz podobne

PGNiG chce obniżenia ceny w kontrakcie jamalskim

KM

Nowoczesny sprzęt w PGZ SW do budowy Mieczników

BS

Bezzałogowe pojazdy podwodne Gavia w Polskiej Marynarce Wojennej

BS

1 komentarz

Wodnik 19 maja 2021 at 14:58

No dobra przyznam. To się im udaje. Kilka spraw poszło do przodu choć się nie spodziewałem!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie