Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Certyfikacja Morskich Farm Wiatrowych

Certyfikacja Morskich Farm Wiatrowych (MFW) na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej to kolejny ważny temat poruszany w salach wykładowych Politechniki Gdańskiej.

Sławomir Bałdyga, Zastępca Dyrektora Pionu Nadzorów Przemysłowych wygłosił wykład, w trakcie którego omówił zagadnienia związane z certyfikacją od definicji, jej rodzajów, źródeł wymagań, po jej korzyści oraz zakres. Przedstawione zostały fazy projektu MFW oraz udział PRS jako ważnego i aktywnego ogniwa „Local Supply Chain”.

Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej we współpracy oraz pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej uruchomił w roku akademickim 2021/2022 po raz kolejny studia podyplomowe na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa. Słuchacze studiów mają możliwość zdobycia lub poszerzenia wiedzy o najprężniej rozwijającej się na świecie technologii pozyskania energii ze źródeł odnawialnych, jaką jest morska energetyka wiatrowa. Intensywny rozwój tego rynku i planowana budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku wymagają przygotowania profesjonalnej kadry na potrzeby tak dużego i ważnego projektu.

Polski Rejestr Statków jako wyspecjalizowany podmiot branży offshore, a także posiadający doświadczenie oraz wykwalifikowaną kadrę, przygotowany jest do realizacji zadań w obszarze Morskich Farm Wiatrowych. PRS jest aktywnym uczestnikiem wydarzeń skupiających się na wyzwaniach związanych z energią mającą płynąć z Morskich Farm Wiatrowych. Włączamy się w liczne projekty i rozmowy służące realizacji tych niezwykle istotnych dla Polski projektów. Realizujemy tym samym naszą misję dbania o bezpieczeństwo ludzi oraz środowiska naturalnego, bowiem energia pochodząca z nadbałtyckiego wiatru z pewnością przysłuży się do zmniejszenia śladu węglowego oraz rozwój nowej gałęzi przemysłu offshore w Polsce.

W związku z trwającymi intensywnymi przygotowaniami inwestycyjnymi w MEW, nie zapominamy o potrzebie zaangażowania jak najliczniej polskiego kapitału. Przygotowaliśmy m.in. raport wskazujący potencjał rodzimego przemysłu stoczniowego i operacyjnego do rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Raport był przyczynkiem do podpisania listu intencyjnego przez 6 wiodących podmiotów z branży morskiej, które zadeklarowały gotowość współpracy oraz chęć wzajemnego wspierania zaangażowania w rozwój polskiej morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.

W wyniku prowadzenia własnych prac badawczo-rozwojowych, a także wykorzystując doświadczenia partnerów biznesowych pełniących różne funkcje w łańcuchu dostaw na rzecz MFW, PRS opracował Publikację nr 130/P Morskie Farmy Wiatrowe – zbiór wymagań technicznych dotyczących (MFW). Publikacja obejmuje cały cykl życia Morskich Farm Wiatrowych – od przygotowania inwestycji, poprzez projektowanie, prefabrykację, transport i instalację, rozruch i eksploatację, do wycofania z eksploatacji i zagospodarowania odpadów. Jest w szczególności adresowana do inwestorów, wykonawców, producentów materiałów, wyrobów i urządzeń, a także dostawców usług na rzecz MFW. Została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Techniczną PRS – ciało doradcze, w skład którego wchodzą przedstawiciele niezależnych od PRS instytucji naukowych, administracji publicznej oraz przedsiębiorstw branżowych.

źródło :PRS

Zobacz podobne

Powstał Departament Rybactwa w Wodach Polskich dla zreformowania gospodarki rybackiej

KM

Rozpoczął się rozruch technologiczny najgłębszego odwiertu geotermalnego na świecie

PL

Zabytkowy prom „Gryfia” może trafić do Muzeum Narodowego

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie