Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Ćwiczenia antyterrorystyczne oraz poszukiwawczo-ratownicze

W dniach 17–21 maja 2021 r. odbywają się ćwiczenia taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-21 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. 17 maja w ćwiczeniach wziął udział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Ćwiczenia odbywają się na Pomorzu i Mazowszu. W ich trakcie mają być przećwiczone są cztery scenariusze. Jeden dotyczy uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, jako możliwego środka ataku o charakterze terrorystycznym, stanowiącego zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Kolejne dwa są związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo-ratowniczych po zdarzeniach lotniczych (symulowane rozbicie się statków powietrznych w terenach trudno dostępnych).

Czwarty scenariusz rozegrał się w Łebie. Była to operacja masowej ewakuacji w związku z kolizją dwóch okrętów zainscenizowaną na Bałtyku z poszkodowanymi osobami na płonących i tonących jednostkach. Scenariusz zakładał przeprowadzenie akcji ratowniczej, ratowanie mienia wojskowego oraz transport poszkodowanych do placówek medycznych. Poszkodowani ewakuowani byli z okrętów na ląd drogą powietrzną za pomocą wojskowych śmigłowców ratowniczych.

Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powierzanej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

Zobacz podobne

Pogłębienie toru wodnego stało się faktem. Inwestycja otwiera zachodniopomorskie porty na świat

KM

Prof. Henryk Śniegocki prezesem Polskiego Rejestru Statków

BS

Naimski: Orlen i Lotos będą musiały znaleźć nowych dostawców ropy; to będzie kosztować

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie