Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka

Gdański Szlak Wodociągowy z nowymi atrakcjami – już można się zapisać na zwiedzanie

Gdański Szlak Wodociągowy łączy ze sobą elementy krajoznawczego spaceru, obserwacji przyrody z ciekawą wiedzą z zakresu inżynierii sanitarnej i historii. Zwiedzanie dostępne jest w sezonie letnim.

Atrakcję tworzą dwa historyczne podziemne rezerwuary wody i jedna nowoczesna wieża ciśnień z wyjątkowym tarasem widokowym. Symbolem szlaku jest nietoperz – nieuchwytny, tajemniczy i rzadko spotykany ssak, który wybrał jeden z obiektów Szlaku  – Zbiornik Wody Stara Orunia – na swoje siedlisko.

Trzy obiekty, wiele atrakcji

Zwiedzanie zbiorników odbywa się w małych, kameralnych grupach pod opieką przewodnika. Wizyty trwają około 60 min. Obiekty szlaku są atrakcjami samymi w sobie. Klimatyczny zabytkowy Zbiornik Wody Stara Orunia budzi skojarzenia sakralne ze względu na klasyczną konstrukcję, złożoną z naw i arkad, wymurowaną z czerwonej cegły. Dno zbiornika jest na stałe wypełnione wodą, a zwiedzanie odbywa się po specjalnych pomostach. 110-letni Zbiornik Wody Stary Sobieski to podziemny amfiteatr z unikalną w skali Europy akustyką (dźwięk roznosi się na odległość do 200 metrów i powraca w formie echa przez nawet 7 sekund).

Najmłodszy Zbiornik Wody Kazimierz, znajduje się w pobliżu pięknej plaży na Wyspie Sobieszewskiej i jest czynnym obiektem dbającym o odpowiednie ciśnienie wody w tej dzielnicy. Ta ciekawa architektonicznie wieża ciśnień ma 30 metrów wysokości. Na szczycie znajduje się taras z imponującym widokiem na Zatokę Gdańską i Żuławy Wiślane.

Zbiornik Wody Stara Orunia zachwyca tajemniczym wnętrzem Zbiornik Wody Stara Orunia zachwyca tajemniczym wnętrzem Fot. Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

Trzy wystawy – nowości na szlaku

Architektura, niepowtarzalne wnętrza i ciekawe położenie zbiorników zdecydowanie robią wrażenie. Organizatorzy starają się, aby turyści wracali na szlak, także poprzez ciągłą modyfikację wystaw znajdujących się w tych oryginalnych przestrzeniach.  Interdyscyplinarna wystawa o historii wodociągów znajdująca się w Zbiorniku Sobieski zostanie wzbogacona o rekonstrukcję łazienki z początku XX wieku. W tej części ekspozycji znajdą się między innymi: żeliwna wanna na lwich łapach, spłuczka dzwonowa z porcelanową rączką i mosiężnym łańcuszkiem, narożna porcelanowa umywalka. W zewnętrznym pierścieniu zbiornika pojawi się nowa wystawa czasowa – autorstwa Eleny Vertikovej, studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Ceglane ściany Zbiornika Wody Stara Orunia staną się w tym roku tłem do projekcji zdjęć dotyczących historii oraz mieszkańców tego obiektu.

Na parter Zbiornika Kazimierz, po prawie dwuletniej przerwie powróci edukacyjna, mechatroniczna wystawa obrazująca znaczenie wieży ciśnień w systemie wodociągowym.  

Za wystawy stałe, jak i wszystkie dodatkowe atrakcje na szlaku turyści muszą zapłacić 18 zł (bilet do Sobieskiego i Oruni kosztuje 9 zł; Zbiornik Kazimierz udostępniany jest bezpłatnie).  Najlepszym gwarantem wizyty w obiekcie jest rezerwacja oraz zakup biletu na stronie internetowej szlaku. W tym roku wizyty rezerwować można także przy pomocy Karty Turysty.Fragment wystawy w Zbiorniku Wody Stary Sobieski Fragment wystawy w Zbiorniku Wody Stary Sobieski fot. GIWK

Trzy wizyty i nagroda

Organizatorzy zachęcają gości, aby pokonali cały szlak i odwiedzili wszystkie trzy zbiorniki. Dla tych, którym to się uda przewidziano specjalną nagrodę. By wziąć udział w akcji wystarczy pobrać specjalną kartę podczas pierwszej wizyty. Na każdym zbiorniku goście otrzymają specjalne naklejki z symbolami. Komplet naklejek gwarantuje nagrodę, którą odebrać można na ostatnim odwiedzanym obiekcie.

autorką tekstu jest Agnieszka Klugmann rzecznik prasowa Gdańskiej Infrastuktury Wodociągowo – Kanalizacyjnej
oprac. IB www.gdansk.pl

Główne zdjęcie: Taras widokowy Zbiornika Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej – ten widok trzeba zobaczyć! Fot. GIWK

Zobacz podobne

Izrael przeprowadził udany test morskiej wersji Żelaznej Kopuły

KM

Zwrot ws. terminala zbożowego w Gdyni. Ministerstwo nie zgadza się na dzierżawę

KM

Z gdyńskiej mariny na Rolex Fastnet Race 2021

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie