Polski Portal Morski
Aktualności

Już latem rozpocznie się układanie podmorskiego gazociągu Baltic Pipe

Baltic Pipe to już zaawansowany plac budowy. Na polskim i duńskim brzegu równolegle powstają tunele, które połączy 270 kilometrów gazociągu na dnie morza. Ten projekt zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

Gazociąg między Danią a Polską będzie układany w sumie przez trzy statki należące do Saipemu, czyli wykonawcy odcinka – Castorone, Castoro 6 i Castoro 10. W danym momencie będzie pracował jeden lub dwa z nich.

Zgodnie z informacją Gaz–Systemu, Castoro 10 ułoży gazociąg w strefie przybrzeżnej Danii. Castoro 6 będzie odpowiadał za pozostałe większe fragmenty w duńskich obszarach morskich oraz w obszarach morskich w Polsce. Natomiast Castorone ułoży gazociąg na głębszych wodach, głównie szwedzkich, ale w niektórych miejscach także na polskich i duńskich. Układanie gazociągu podmorskiego rozpocznie się latem.

Gaz–System podkreślił, że na etapie projektowania gazociągu nie tylko zidentyfikowano większość przeszkód, takich jak wraki czy głazy, ale i uwzględniono ich obecność przy wyznaczaniu ostatecznej trasy. Co więcej, jak podkreślił operator, badania czystości dna korytarza instalacyjnego są prowadzone na każdym etapie instalacji. Dzięki temu możliwe jest usunięcie znalezionych obiektów bądź – w przypadku większych przeszkód – korekta trasy gazociągu.

Na trasie gazociągu Baltic Pipe znajduje się kilkadziesiąt różnego rodzaju skrzyżowań z istniejącą infrastrukturą podmorską, taką jak kable energetyczne, telekomunikacyjne, a także gazociągi. Przecięcie się tej infrastruktury za każdym razem musi być uregulowane odpowiednimi porozumieniami z jej właścicielami.

Jak poinformował Gaz–System, operator ma już podpisane wszystkie umowy crossingowe. Nie może jednak zdradzić szczegółów, ponieważ umowy te zobowiązują do zachowania poufności.

Strategiczny projekt

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz–System. Ma zacząć działać 1 października 2022 r.

źródło: TVP info

Zobacz podobne

Wszystkie trzy tłocznie Baltic Pipe w Polsce po odbiorach technicznych

BS

W Porcie Świnoujście przy Nabrzeżu Górników rozpoczął się załadunek maszyny TBM

BS

PGNiG: Zużycie gazu w Polsce może wzrosnąć o 50 proc., PGNiG się do tego przygotowuje

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie