Najnowsza ekspozycja w Muzeum Sopotu jest pierwszą wystawą monograficzną prezentującą dorobek fotografa działającego na przełomie XIX i XX w. Składa się z ponad 150 zdjęć ilustrujących przemianę, jaka na przestrzeni blisko 20 lat zaszła w krajobrazie Sopotu, który z letniskowej miejscowości przekształcił się w bogate i wyjątkowo popularne miasto. 22 maja, o godz. 14.00 Muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
Uruchomienie w 1870 r. linii kolejowej Gdańsk – Słupsk – Koszalin przyczyniło się do zwiększenia dostępności Sopotu, a co za tym idzie, do wyjątkowo dynamicznego rozwoju kurortu w końcu XIX w. Sopot w krótkim czasie stał się nowoczesnym, eleganckim ośrodkiem, przyciągającym rzesze turystów. Ponadto wykupienie w 1877 r. przez władze gminne Przedsiębiorstwa Kąpielowego od spadkobierców Jeana Georga Haffnera rozpoczęło okres aktywnej i dynamicznej rozbudowy miasta. Świadkiem i dokumentalistą tych zmian stał się John Faltin. Dzięki jego pasji i fascynacji fotografią dziś można przyjrzeć się i prześledzić zmiany, jakie zaszły w tym okresie w sopockim krajobrazie.
John Faltin urodził się 2 lutego 1846 r. w Gdańsku w rodzinie Hansa Heinricha Eduarda Faltina i Emmy Rosette (z domu Hollatz). Z zawodu był księgowym. Fotografią zainteresował się w okresie młodości, jednak dopiero rozwój techniki pod koniec XIX w. umożliwił mu samodzielne wykonywanie zdjęć. W 1892 r. zamieszkał w Sopocie.
Zdjęcia Faltina to swoista dokumentacja zachodzących w mieście zmian, która prezentuje zarówno najważniejsze budynki i ulice, jak też panoramy pozwalające prześledzić rozwój przestrzenny Sopotu.
Faltin Współpracował również z wydawnictwami, między innymi ze znanym wydawnictwem należącym do Clary Bernthal.
Wystawie w Muzeum Sopotu towarzyszy publikacja poświęcona Faltinowi – pierwszemu fotografowi Sopotu.
Muzeum zaprasza do śledzenia strony internetowej Muzeum Sopotu oraz profili na Facebooku i Instagramie.
źródło: sopot.pl/Fot. ze zbiorów Muzeum Sopotu