Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu rozpoczęło rekrutację

To jedyna taka szkoła we Wrocławiu, gdzie uczniowie mogą nauczyć się między innymi manewrowania i sterowania statkiem. Teraz można dołączyć do tej załogi i stać się marynarzem.

Technikum Żeglugi Śródlądowej to szkoła z ogromnymi tradycjami, która wychowała wielu kapitanów i marynarzy. W 2005 roku szkoła została zlikwidowana po ponad 50 latach. Trzy lata temu technikum zostało reaktywowane i znów edukuje.

– To jest miejsce dla ludzi z pasją. Wielu uczniów, którzy chodzą do naszej szkoły ma silne tradycje i korzenie związane z żeglugą śródlądową, za sprawą rodziców, czy dziadków. Są również osoby, które nie miały wcześniej nic wspólnego z żeglugą śródlądową. Przyszły do nas z czystej ciekawości – podkreśla Paweł Zapart, dyrektor Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

Jedną z takich osób jest Hania, mimo że jest jedną z ośmiu dziewczyn w szkole, to zdecydowała się na naukę, bo chciałaby w przyszłości pływać zawodowo statkiem.

– Jest nas bardzo mało, ale przynajmniej wszystkie się znamy, pomimo różnicy wieku i klas. Na szkołę zdecydowałam się dlatego, że lubię statki – mówi Hanna Herda, uczennica Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

Uczniowie w szkole uczą się wielu przedmiotów zawodowych.

– Uczniowie nabędą tu wiedzę z zakresu budowy oraz prowadzenia statków, zasad ruchu i przepisów żeglugowych – zaznacza Paweł Prokopczak, nauczyciel w Technikum Żeglugi Śródlądowej.

– Uczymy się przedmiotów zawodowych takich jak: nawigacja, technologia statków, informacje o nich. Uczymy się również rysunku technicznego – podkreśla Aleksander Kosecki, uczeń Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

Nauka odbywa się także na specjalnych symulatorach.

– Właśnie próbujemy uratować kolegę, który wpadł na mieliznę. Myślę, że nawet osoba bez doświadczenia dałaby radę działać w takim symulatorze, bo jest to dość proste – mówi Kacper Ustasiak, uczeń Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

Od 17 maja rusza rekrutacja do tego technikum. Edukacja w szkole jest bezpłatna, dodatkowo uczeń dostaje darmowe umundurowanie. Po ukończeniu szkoły absolwent uzyskuje zawód technika żeglugi śródlądowej.

– Zatrudnienie można znaleźć na statkach żeglugi śródlądowej. Po ukończeniu kolejnych etapów edukacji można pracować na statkach morskich, jak również można pracować na jednostkach sektora związanego z pływaniem – mówi Paweł Prokopczak, nauczyciel w Technikum Żeglugi Śródlądowej.

– Absolwent będzie miał możliwość kontynuowania nauki chociażby w akademiach morskich, czy na kierunkach technicznych, na studiach – dodaje Paweł Zapart.

Technikum Żeglugi Śródlądowej zaprasza do rekrutacji.

źródło: http://tzs.edu.pl/

Zobacz podobne

Jest większa niż przekop. Trwa budowa sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym

JK

Pracowity rok największego projektu offshore wind w Polsce

JS

Brazylijski piłkarz Neymar organizuje luksusowe rejsy statkiem

JS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie