Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Ważne

Co nowego na budowie tunelu w Świnoujściu? Sprawdzamy jak wygląda tunel od środka

Zapraszamy na wycieczkę do środka tunelu, gdzie można z bliska przyjrzeć się postępom prac. Tym razem budowa tunelu w Świnoujściu z trochę innej perspektywy.

W ubiegłym tygodniu wyspiarka zamontowała 25 dwumetrowych pierścieni. W szybie startowym odpompowywano wodę, uszczelniano płytę denną i ściany szczelinowe oraz zlikwidowano studnię odwodnieniową. Zamontowano też dodatkową pompę transferową. W rejonie rampy trwały m. in. prace przy wiadukcie nad segmentem siódmym, a w segmentach dziesiątymi i jedenastym izolowano strop górny.

Nieustannie trwa separacja urobku – w zakładzie STP. W związku z postojem technologicznym maszyny TBM możliwe było wykonanie prac serwisowych. Bez ustanku w zakładzie prefabrykacji trwa produkcja segmentów obudowy tunelu.

Po obu stronach Świny prowadzona jest przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu. Trwają też roboty drogowe.

Co obejmuje projekt ?

Przedmiotem inwestycji jest zaprojektowanie i budowa drogi klasy GP pomiędzy wyspami Wolin i Uznam w Świnoujściu, na odcinku od ul. Karsiborskiej na wyspie Uznam do skrzyżowania z ul. Duńską i ul. Fińską na wyspie Wolin, o łącznej długości ok. 3,2 km. Zakres Inwestycji obejmuje budowę tunelu drążonego w technologii maszyny TBM pod cieśniną Świny o długości ok. 1,44 km wraz z dojazdami do tunelu w postaci wykopu otwartego i tunelu wykonywanego metodą stropową na wyspie Uznam oraz na wyspie Wolin. Elementami układu drogowego będą również: drogi dojazdowe do tunelu, plac manewrowy, skrzyżowanie – rondo na wyspie Wolin i skrzyżowanie typu T na wyspie Uznam. W zakresie inwestycji jest również przebudowa istniejących przyległych ulic.

Inwestorem budowy tunelu jest Gmina Miasto Świnoujście, a Inwestorem Zastępczym w jej imieniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Szczecinie. Nadzór inżynierski w funkcji konsultanta pełni SWECO. Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR S.A. (lider konsorcjum), PORR Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhüt A.S oraz Energopol – Szczecin S.A

źródło: um Świnoujście, materiał firmowy: PORR S.A.

Zobacz podobne

Mistrzostwa Świata w SUP w 2022 roku w Gdyni

KM

Grupa Unimot rozpoczęła działalność w zakresie fizycznych dostaw paliw żeglugowych w polskich portach 

AB

Zwycięstwo Flotylli Pińskiej pod Czarnobylem

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie