Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie Ważne

H-13 PRZEMKO przekazany Marynarce Wojennej

24 maja ze stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku wyszedł w rejs dostawczy holownik H-13 Przemko. Jest to szósty i jednocześnie ostatni przedstawiciel typu B860, zamówiony przez Inspektorat Uzbrojenia na potrzeby Marynarki Wojennej.


Jednostka trafi do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, gdzie dołączy do bliźniaczych H-11 Bolko i H-12 Semko. Budowę Przemka rozpoczęto 9 lipca 2019 roku, a wodowanie odbyło się 17 grudnia 2020 roku. Próby morskie zainicjowano 26 kwietnia.

Budowa serii sześciu holowników została zakontraktowana w czerwcu 2017 roku. Umowa miała wartość 283,5 mln PLN i miała zostać zrealizowana do końca 2020 roku. Niestety, odnotowano opóźnienia. W lutym bieżącego roku rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia poinformował, że z tytułu nieterminowej dostawy pierwszych czterech jednostek, na stocznię Remontowa Shipbuilding została nałożona nota obciążeniowa zgodnie z warunkami określonymi w umowie. Żadna ze stron nie poinformowała o wartości kar umownych.

Według planów cała seria ma zastąpić obecnie eksploatowane holowniki w Marynarce Wojennej oraz inne jednostki pomocnicze (m.in. poławiacz torped K-8). Co ciekawe, żadna z nich nie została jeszcze wycofana, a w przypadku niektórych prowadzone są dalsze (planowane) przetargi na ich remonty.

Obecnie w stoczni Remontowa Shipbuilding prowadzone są prace przy dwóch niszczycielach min typu Kormoran II. Pierwszy z nich, przyszły ORP Albatros, ma wyjść na pierwsze próby morskie jeszcze w maju.

Źródło RSB Fot.: Sławomir Lewandowski, Marcin Koszałka / PortalMorski.pl

Zobacz podobne

Niewybuch z dna Basenu Kaszubskiego wydobyty. Trwa holowanie ładunku

AB

Kilka lat po śmierci na statku. Są zarzuty dla kapitana

BS

Na Politechnice Gdańskiej powstały dwa nowe centra badawcze

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie