Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

PZŻ przekazał jacht dla wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży

Polski Związek Żeglarski przekazał za symboliczną złotówkę Gminie Police jacht żaglowy typu Nefryt AGATA POL 429 będący w zasobach Fundacji Port Jachtowy Trzebież. Jacht będzie użytkowany przez wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży, najpierw jednak musi zostać wyremontowany. Prace remontowe prowadzone przez wychowanków ośrodka trwają już od kilku miesięcy.

Nefryt jest morskim jachtem o niedużych rozmiarach, ale charakteryzuje się dużą dzielnością morską. Pierwszy jacht powstał w 1971roku w Stoczni Jachtowej im. Josepha Conrada w Gdańsku. Jego twórcami są Wacław Liskiewicz i Edward Rejewski. Kadłub stworzono z innowacyjnego jak na tamte czasy materiału – laminatu poliestrowo-szklanego. Do kadłuba zamocowano stalową płetwę balastową z ołowianym bulbem. Ciężki balast w połączeniu z niewielką powierzchnią ożaglowania dał w efekcie dzielną jednostkę, chociaż o umiarkowanej szybkości. Wnętrze nie jest przestronne, ale zawiera wszystko, co niezbędne do żeglugi: kambuz, cztery koje, szafę, stół i wiele schowków. Nefryt był swego czasu często wykorzystywany do celów szkoleniowych na stopień podstawowy i niższe stopnie morskie.

Jeden z jachtów o nazwie Agata był na wyposażeniu mariny w Trzebieży, jednak stan jednostki nie pozwalał na jej użytkowanie. W październiku 2020 roku Fundacja Port Jachtowy Trzebież rozpoczęła jednak współpracę z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Trzebieży. Celem tej współpracy jest promowanie edukacji i wychowania żeglarskiego wśród wychowanków ośrodka – chłopców w wieku 13-18 lat. Do tego potrzebny jest jacht. Taki znalazł się w Trzebieży, co prawda do remontu, ale młodzież ochoczo do niego przystąpiła i z dużym zapałem ciężko pracuje przy swoim jachcie.  

Prace remontowe finansowane są ze środków własnych Ośrodka oraz sponsorów. Nad zakresem merytorycznym prac czuwają̨ pracownicy Fundacji Port Jachtowy Trzebież oraz współpracującej Fundacji Klasyczne Jachty. Oprócz remontu wychowankowie Ośrodka nabywają też inne żeglarskie kompetencje. Mają już za sobą pierwsze zajęcia teoretyczne z zakresu teorii żeglowania i przygotowują się do pierwszego żeglowania po Zalewie Szczecińskim.

Przedmiotem umowy jest jacht żaglowy typu Nefryt AGATA POL 429, zbudowany w Stoczni im. J. Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, rok budowy 1973, o następujących cechach:

– długość całkowita 7,30 m,

– szerokość 2,55 m,

– zanurzenie 1,25 m,

– wysokość boczna 1,97 m,

– typ ożaglowania: slup,

– powierzchnia ożaglowania: 19,0 m²

– materiał kadłuba: laminat poliestrowo-szklany

źródło: PZŻ

Zobacz podobne

Szczecin: wodowanie statku, który przewiezie rakietę Ariane 6 do kosmodromu

KM

131 dostawa do Terminala LNG w Świnoujściu

KM

W Świnoujściu na terminalu promowym pojawiły się kolejne elementy modernizowanego nabrzeża

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie