Polski Portal Morski
Aktualności Extra Porty

ORP Gen. K. Pułaski powrócił z ćwiczenia Joint Warrior 21-1

W piątek, 28 maja br., fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski weszła do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni. Przez dwa tygodnie jednostka reprezentowała polską Marynarkę Wojenną podczas międzynarodowych manewrów Joint Warrior 21-1 na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii oraz Oceanie Atlantyckim.

Gospodarzem międzynarodowych ćwiczeń była Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii, która wraz z państwami sojuszniczymi doskonaliła umiejętności we wspólnym prowadzeniu operacji na morzu, pod wodą, w powietrzu oraz na lądzie. Głównym celem tegorocznych manewrów Joint Warrior 21-1 było rozwijanie współpracy na rzecz bezpieczeństwa morskiego oraz przygotowanie do prowadzenia międzynarodowych operacji na morzu w sytuacjach kryzysowych. W NATO-wskiej operacji, która odbyła się w terminie 8-20 maja udział wzięło około 13 tysięcy żołnierzy, z 10 krajów, w tym ponad 30 okrętów i 150 samolotów, a także piechota morska oraz pododdziały brzegowe.

ORP Gen. K. Pułaski wraz z zaokrętowanym śmigłowcem pokładowym SH-2G, w ramach działań eskortowych realizował zadania skupione na zwalczaniu okrętów podwodnych, obronie przeciwlotniczej, uzupełnianiu zapasów w morzu (RAS), współpracy z lotnictwem morskim oraz innych epizodów z zaangażowaniem sił państw NATO.

Udział sił polskiej Marynarki Wojennej w takich ćwiczeniach sprzyja zdobyciu cennych doświadczeń podczas współpracy z sojusznikami, a także utrzymaniu wysokiego stopnia wyszkolenia marynarzy i personelu lotniczego.

ORP Gen. Kazimierz Pułaski – to dar rządu Stanów Zjednoczonych dla Polski. Okręt wszedł do służby w siłach morskich Stanów Zjednoczonych 9 maja 1980 roku jako USS CLARK. Podniósł polską banderę po raz pierwszy 15 marca 2000 roku w bazie morskiej US Navy w Norfolk. Imię ORP Gen. K. Pułaski otrzymał 25 czerwca 2000 roku w Gdyni. Fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry to jednostki przeznaczone do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania sił napadu powietrznego, zwalczania okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów, osłony własnych okrętów i statków oraz ich zespołów, patrolowania i osłony strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczania celów powietrznych na dużych i średnich dystansach. Jednostki są przygotowane do prowadzenia operacji reagowania kryzysowego, zapobiegania konfliktom lokalnym i przeciwdziałania atakom terrorystycznym.

Źródło 3.FO Zdjęcia: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak, bsmt Michał Pietrzak

Zobacz podobne

Port Zewnętrzny w Gdyni – kolejny krok do budowy

Autor

Modernizacja systemu oświetlenia w Porcie Gdańsk zakończona. Jej koszt to 4 mln zł. Jest ekologicznie i oszczędnie.

BS

Baltic Hub w Gdańsku zostanie w środę ewakuowany ze względu na planowaną neutralizację niewybuchu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie