Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Średniowieczne zabytki na dnie toru wodnego

100 ton zabytków wydobyto dotychczas podczas prac pogłębiarskich z toru wodnego Szczecin-Świnoujście. – Dzięki tej inwestycji mamy największą w Polsce kolekcję kotwic – mówi Aleksander Ostasz z Muzeum Oręża Polskiego w Świnoujściu.


Przeważają tutaj różnego rodzaju i typu kotwice. Różnej wielkości od pięciotonowych do takich, co mają po 100 parę kilogramów. Również kotwice martwe od kamiennych poprzez betonowe w różnych kształtach, betonowo-stalowe i stalowe oraz mnóstwo różnych części okrętowych: śruby okrętowe, części kotłów – mówi Ostasz.

– Drugą duża grupą zabytków wydobytych z dna Odry i Zalewu Szczecińskiego są militaria, które zostały z tego toru pozyskane, wydobyte. Różnego rodzaju części broni, broń oraz co jest ewenementem, mamy zabytki średniowieczne, które trafiły do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Mamy tutaj topór, grot oszczepu, jak i średniowieczny miecz z pochwą, wcześniej nazywaną pochwą drewniano-skórzaną. – dodaje Ostasz.

Najstarsze zabytki trafiły do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Kotwice będą prezentowane jeszcze – w tym roku – w jedynym w Polsce skansenie morskim w Kołobrzegu.

źródło: Radio Szczecin

Zobacz podobne

ZMPSiŚ. “To ogromna szansa rozwojowa”. Trwają poszukiwania inwestora

AB

Ćwiczenia Portugalskiej Marynarki Wojennej z udziałem Grupy Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców

KM

Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności odwiedzili budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie