Polski Portal Morski
Wirtualny model 3D wraka statku handlowego z XVII w. Źródło: Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej
Aktualności Edukacja

Digitalizacja w wystawiennictwie i badaniach

Konferencja warsztatowa „Digitization in Exhibition and Research” poświęcona zagadnieniom cyfryzacji w muzealnictwie jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch europejskich organizacji skupiających instytucje kultury związane z dziedzictwem morskim.

Historia żeglugi jest pod wieloma względami historią surowców i materiałów – stanowiły one decydujący czynnik zarówno w budowie jednostek pływających, jak i w ich eksploatacji. Ich dostępność decydowała o możliwości korzystania z morskich zasobów i budowania przez dany region swojego znaczenia jako potęgi morskiej. Ich zastosowanie na statkach i w stoczniach oparte jest na setkach lat doświadczenia i tradycji.

Znaczenie i różnorodność materiałów w historii morskiej przekłada się bezpośrednio na mnogość kolekcji i zbiorów związanych z morzem, zawierających szerokie spektrum zabytków drewnianych, metalowych, ceramicznych, tekstylnych i innych. Wyzwanie, jakim jest postępowanie z materiałami o historycznym charakterze niesie ze sobą niemniej istotne zadanie ich dokumentacji i konserwacji, a także konieczność przystosowania ich do celów wystawienniczych i długotrwałego magazynowania.

Celem warsztatów jest prezentacja i dyskusja na temat projektów digitalizacji i ich rezultatach w badaniach i komunikacji naukowej zarówno w obszarze wystawiennictwa, jak i przechowywania zbiorów przez muzea morskie. Tematem konferencji będzie również znaczenie, jakie cyfryzacja może mieć nie tylko dla wspólnych działań placówek związanych z dziedzictwem morskim, ale również dla podniesienia ich widoczności dla szerokiego środowiska naukowego. Wreszcie, poruszona zostanie kwestia wpływu, jaki zastosowanie digitalizacji w muzeach ma na przyciągnięcie młodej publiczności oraz na podniesienie dostępności wystaw.

Przewodniczącą konferencji będzie Profesor Ruth Schilling z Deutsches Schifffahrtsmuseum w Bremerhaven, która wraz z Dyrektorem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Dr Robertem Domżałem otworzy spotkanie. Wśród prelegentów pojawią się przedstawiciele instytucji muzealnych między innymi z Holandii, Norwegii i Niemiec. Podczas konferencji wystąpią również przedstawiciele NMM: Dr Tomasz Bednarz, Kierownik Działu Digitalizacji oraz Marcin Pawelski ze statku-muzeum „Dar Pomorza”.

Wystąpienie Dr Bednarza przybliży zagadnienia tworzenia modeli 3D zabytków i podwodnych stanowisk archeologicznych, a także zastosowania digitalizacji zarówno w dokumentacji konserwatorskiej, jak i w działalności edukacyjnej i wystawienniczej muzeum. Marcin Pawelski z kolei zaprezentuje możliwości, jakie dla jakości zwiedzania i zwiększania dostępności obiektu muzealnego stwarza Interaktywny Film Sferyczny uruchomiony na pokładzie „Daru Pomorza” w maju br. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udzieliło wsparcia merytorycznego przy organizacji wydarzenia.

źródło : nmm

Zobacz podobne

Ukraina/ Naftohaz: będziemy się domagać nałożenia sankcji na operatora Nord Stream 2

KM

Wybitni żeglarze i trenerzy laureatami Nagrody Fair Play PKOl 

AB

Nowy rurociąg Orlenu i PERN zwiększy dostawy paliw do Polski

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie