Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Rusza rewitalizacja muru oporowego Twierdzy Wisłoujście

Do końca września potrwają prace rewitalizacyjne północnego muru oporowego Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku, zespołu budowli obronnych na prawym brzegu Martwej Wisły. Warownia jest najstarszym tego typu obiektem na polskim wybrzeżu.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski, umowę na wykonanie zadania podpisano ze spółką Budkon, która wygrała przetarg, składając spośród czterech firm najtańszą ofertę (922 tys. zł) oraz udzielając także 7-letniej gwarancji na swoje prace.

„Prace budowlane potrwają do końca września. Zakończenie wszystkich przewidzianych działań, włącznie z pracami konserwatorskimi, zaplanowano na około sześć miesięcy” – wyjaśnił Gierszewski.

Składające się z trzech etapów roboty obejmą m.in. postawienie palisady z pali, prace konserwatorskie oraz wykonanie drenażu odwadniającego.

Inwestycja będzie sfinansowana w ramach uzyskanej w lipcu 2020 roku pożyczki rewitalizacyjnej na projekt pn. „Przebudowa i adaptacja Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku na potrzeby ośrodka muzealnego łączącego funkcję wystawienniczą i edukacyjną”. Całkowita wartość tego przedsięwzięcia to ponad 14,5 mln zł brutto. Pożyczkę rewitalizacyjną przyznano Muzeum Gdańska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Ponowne, pełne otwarcie Twierdzy Wisłoujście, oddziału Muzeum Gdańska, ma nastąpić latem 2024 roku. Turyści będą mogli odwiedzić kompleks militarny najwcześniej w 2022 roku, ale do zwiedzania zostaną udostępnione niektóre z budynków położonych poza fortem, np. tzw. koszary napoleońskie.

Twierdza Wisłoujście, jedyna polska fortyfikacja morska dawnej Rzeczypospolitej, jest jednym ze 109 polskich Pomników Historii (wpisana na listę w kwietniu 2018 r. – PAP).

To zespół budowli obronnych na prawym (wschodnim) brzegu Martwej Wisły. Twierdza powstała w miejscu, gdzie w średniowieczu działały nadmorskie strażnice kontrolujące ujście Wisły do Bałtyku.

W skład zespołu wchodzą dwa forty: czterobastionowy murowany fort zwany carre (zbudowany w latach 1586-1602) oraz otaczający go pięciobastionowy ziemny fort, zwany obecnie Szańcem Wschodnim (zbudowany w latach 1624-26).

Centralny punkt fortu carre i całej twierdzy stanowi zbudowana na planie okręgu wieża. Powstała ona w 1482 r., jeszcze przed budową samego fortu. Pełniła funkcję latarni oraz punktu obserwacyjnego. Gdy w XVI i XVII wieku rozbudowywano fortyfikacje, stopniowo podwyższano też samą wieżę, a wokół niej zbudowano tzw. wieniec, czyli mur fortyfikacyjny mający kształt okręgu o średnicy ponad 30 metrów. Z zewnętrznej strony wieńca postawiono przylegające do niego domki oficerskie.

W okresie, gdy wznoszono twierdzę, zlokalizowana była ona u ujścia Wisły do Bałtyku. W XIX w. największa polska rzeka znalazła nowe ujście – położone na wschód od dotychczasowego. W konsekwencji stare ujście zarastało i zmieniało swój kształt sprawiając, że twierdza – zamiast u brzegu morza, znalazła się ostatecznie kilkaset metrów od niego.

Większość obiektów składających się na Twierdzę Wisłoujście przetrwała do dzisiejszych czasów w oryginalnej formie.

Obszar Twierdzy Wisłoujście liczy około 17 hektarów. Zwiedzającym udostępniania jest wieża wraz z punktem widokowym, dwa bastiony, dziedziniec oraz Dom Komendanta.

Źródło pap fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Pierwsza dostawa propanu do nowego gazoportu w Policach

KM

Polsko-koreańskie rozmowy

PL

W czerwcu 2025 popłynie pierwszy prąd z farm wiatrowych na morzu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie