Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

Trwają prace nad przepisami, które mają poprawić bezpieczeństwo żeglugi

Poprawa bezpieczeństwa żeglugi, usprawnienie funkcjonowania systemu ochrony żeglugi i portów oraz umożliwienie budowy przez administrację morską portu do obsługi morskich farm wiatrowych to m.in. cele projektu ustawy, nad którym pracuje resort infrastruktury.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw wpisano do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, a jego planowane przyjęcie przez rząd to drugi kwartał tego roku.

Według informacji podanych w Wykazie, projekt przygotowano w związku z raportem przedstawionym przez Zespół ds. analizy przyczyn zatrzymań statków o polskiej przynależności oraz opracowania planu działań naprawczych oraz zaleceniami kierowanymi przez Państwową Komisję Badania Wypadków Morskich.

Zespół został powołany w związku z kolejnymi zatrzymaniami statków pod polską banderą, jakie miały miejsce w 2019 r., i spadkiem Polski z białej na szarą listę Memorandum Paryskiego, klasyfikującą działalność państw bandery. Chodzi o to, że państwo, które dwa lata z rzędu zostanie sklasyfikowane na szarej liście Memorandum Paryskiego, musi przedstawić Komisji Europejskiej sprawozdanie zawierające analizę głównych przyczyn zaistniałej sytuacji i informację o podjętych działaniach.

Jak podano, głównym celem proponowanych zmian jest: „poprawa bezpieczeństwa żeglugi, zwiększenie efektywności działań administracji morskiej w imieniu państwa bandery, udoskonalenie narzędzi formalnoprawnych w obszarze sprawowania nadzoru nad czynnościami uznanych organizacji upoważnionych do działania w imieniu państwa bandery, uproszczenie i zaktualizowanie ram prawnych w zakresie dopełniania formalności sprawozdawczych z wykorzystaniem Krajowego Pojedynczego Punktu Kontaktowego przez statki wchodzące do i wychodzące z portów morskich, usprawnienie funkcjonowania systemu ochrony żeglugi i portów, umożliwienie budowy przez administrację morską portu do obsługi morskich farm wiatrowych”. 

źródło PAP fot. Polska Żegluga Morska

Zobacz podobne

Czy do polskich portów trafi więcej wycieczkowców ?

BS

Skradzione ukraińskie zboże rozprowadza największy rosyjski eksporter

BS

Kiedy zacznie się drążenie tunelu pod Świną? Wiceminister podał datę

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie