Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Po pożarze zatonął największy okręt Irański marynarki wojennej

Na największym okręcie marynarki wojennej Iranu w środę nad ranem wybuchł pożar, nie udało się go opanować, statek zatonął na wodach Zatoki Omańskiej w okolicach cieśniny Ormuz – przekazały irańskie media. Nie podano przyczyny pożaru, załoga została bezpiecznie ewakuowana.

Okręt Chark, nazwany tak na cześć wyspy służącej za główny terminal naftowy Iranu, był jednostką wsparcia, która uzupełniała zapasy innych okrętów, przewoziła ciężkie ładunki i dysponowała lądowiskiem dla helikopterów – pisze agencja AP. Państwowa telewizja i półoficjalne agencje prasowe Fars i Tasnim określiły go jako „okręt szkoleniowy”.

Media irańskie podały, że statek zatonął w pobliżu portu Dżask, po nieudanej akcji gaśniczej.

Izraelski dziennik „Israel Hajom” poinformował, że władze Iranu zaprzeczyły wcześniejszym spekulacjom, według których okręt wraz z innymi statkami płynął do Wenezueli, by służyć tam za wysuniętą bazę operacyjną irańskich Strażników Rewolucji.

To kolejna katastrofa morska irańskiej marynarki. W 2020 r. podczas ćwiczeń w pobliżu Dżasku rakieta omyłkowo uderzyła w okręt wojenny, zabijając 19 marynarzy i raniąc 15 – przypomina AP.

Według USA Iran jest odpowiedzialny za kilka ataków na statki w Zatoce Omańskiej w ciągu ostatnich dwóch lat. Władze w Teheranie zaprzeczają tym oskarżeniom – pisze agencja. W ostatnich latach dochodziło także do ataków na statki handlowe Izraela i Iranu, o które te dwa kraje wzajemnie się obwiniały – uzupełnia „Israel Hajom”. 

źródło PAP, fot. ZBiAM

Zobacz podobne

Piotr Müller: sprawa dokończenia Nord Stream 2 jest raczej przesądzona

KM

Kolejny ukończony etap budowy Baltic Pipe

KM

Kontenerowiec ugrzązł na dwie godziny w Kanale Sueskim

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie