Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Rosja/ Putin: układanie drugiej nitki Nord Stream 2 powinno zakończyć się w ciągu 2 miesięcy

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w piątek, że budowa drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2 mogłaby zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy. Wcześniej Putin poinformował o zakończeniu układania rur pierwszej nitki.

Putin, opisując obecny etap prac, tłumaczył, że odcinki gazociągu z obu stron zbliżyły się, a teraz „należy podnieść te rury z obu stron – tę, która przyszła z wybrzeża niemieckiego i tę z rosyjskiego – i zespawać je”.

Pytany o termin rozpoczęcia dostaw zapewnił, że koncern Gazprom „jest do nich gotowy, a wszystko zależy od regulatora niemieckiego”.

Na sesji plenarnej Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Petersburgu Putin przekonywał, że rosyjski gaz dostarczany poprzez Nord Stream 2 będzie bardziej ekologiczny, „czystszy”, tańszy i pewniejszy.

Sugerował także, że tranzyt przez Ukrainę mógłby zostać zwiększony. Zakładamy, że dostawy do UE będą rosły w ciągu następnej dekady, więc „jest możliwość zapełniania” rurociągów Ukrainy także w przyszłości, gdy między krajami wygaśnie obecny kontrakt tranzytowy; Rosja tego chce – przekonywał.

Argumentował, że należy „nawiązywać normalne relacje gospodarcze” i że Rosja jest do tego gotowa. Podkreślał, że Ukraina płaci w tej chwili znacznie więcej za gaz niż np. Białoruś, która sprowadza gaz z Rosji. Wyraził nadzieję, że przy podejmowaniu decyzji zwycięży „zdrowy rozsądek”.

Rosyjski prezydent powtórzył ocenę wygłaszaną często przez przedstawicieli Moskwy, że Nord Stream 2 jest projektem „czysto komercyjnym”. Teza, że chodzi o ominięcie jakichś krajów tranzytowych „jest niezgodna z rzeczywistością” – zapewnił.

Wskazywał, że trasa z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego jest krótsza i tańsza niż przez kraje europejskie. Ta trasa przesyłu gazu nie tworzy „zagrożeń politycznych” i sprawia, że odbiorca końcowy otrzymuje tańszy surowiec, bo nie dopłaca za tranzyt – mówił Putin.

„Sto razy o tym mówiliśmy, a ludziom tłoczy się do głów tę złą propagandę, że chodzi o jakąś politykę, o ominięcie kogoś” – oświadczył.

Krótko wcześniej Putin powiedział, iż „z przyjemnością informuje, że właśnie dziś, 2,5 godziny temu, zakończone zostało z powodzeniem układanie rur pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2”. Jak dodał, prace przy drugiej nitce nadal trwają. Poinformował też o gotowości funkcjonowania gazociągu na odcinku do tłoczni Sławianskaja. W ten sposób – dodał – „Gazprom jest gotowy do zapełnienia Nord Stream 2 gazem”.

Nord Stream 2 – dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec, ma transportować 55 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Krytycy Nord Stream 2 powtarzają m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Źródło Pap fot. TVP Info

Zobacz podobne

Grupa OTL. Aktualizacja informacji na temat sytuacji finansowej, wyników i planów

AB

Piąta w tym roku dostawa LNG do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu

AB

Motorówka „Mirka” będzie przekazana do Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie