Polski Portal Morski
Aktualności Extra

„Żagle 2021” zamiast finału The Tall Ships’ Races

Imprezę „Żagle 2021. Żeglarski Szczecin” proponuje mieszkańcom i turystom miasto w zamian za odwołany finał The Tall Ships’ Races, który miał się odbyć na przełomie lipca i sierpnia. Jak zapewnia magistrat, wielkie żaglowce mimo wszystko zacumują na Odrze.

„Po wielu długich rozmowach i rozpatrzeniu wszystkich możliwych scenariuszy główny organizator regat Sail Training International w porozumieniu ze wszystkimi portami, zdecydował odwołać regaty the Tall Ships Races 2021. Powodem są przedłużające się obostrzenia covidowe uniemożliwiające przeprowadzenie wyścigu zgodnie z jego ideą. Tegoroczna trasa regat została wpisana już na rok 2024, co oznacza, że już za trzy lata będziemy portem finałowym dla uczestników regat wielkich żaglowców” – poinformowała w środę rzeczniczka miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Celina Wołosz.

Jak dodała, miasto w ramach rekompensaty otrzymało 50 proc. rabatu na opłatę aplikacyjną.

Zamiast imprez zaplanowanych w ramach finału regat wielkich żaglowców odbędzie się wydarzenie pod nazwą „Żagle 2021. Żeglarski Szczecin”.

„Cumujące po obu stronach Odry (połączonej mostem pontonowym) imponujące żaglowce zadbają o morski klimat. Wydarzenie będzie także ogromnym rodzinnym świętem, które będzie obfitowało w ciekawe aktywności – strefy: Food Truck, Craft Beer Zone, Sportu i Dziecięca oraz wesołe miasteczka – w tym Holiday Park z największym kołem młyńskim w Polsce” – podała Wołosz.

Atrakcje mają skupić się przede wszystkim na miejskiej wyspie Łasztownia. Stoiska handlowe pojawią się też na tarasie Wałów Chrobrego, a atrakcje dla dzieci zaplanowano w parku Adama Mickiewicza.

„Na Łasztowni i Wyspie Grodzkiej będziemy mogli uczestniczyć w koncertach, warsztatach i sportowych zawodach. Muzyka szantowa będzie rozbrzmiewać ze sceny ulokowanej przy pomniku Centaura” – wskazała rzeczniczka. Przygotowywane są także Regaty Bałtyckie.

Wydarzenie ma potrwać od 30 lipca do 1 sierpnia.

Szczecin miał być gospodarzem finału The Tall Ships’ Races po raz czwarty. Wcześniej wielkie żaglowce cumowały w mieście w 2007, 2013 i 2017 r. Według magistratu podczas ostatniego finału, w 2017 r., we wszystkich wydarzeniach z nim związanych wzięły udział ponad 2 mln osób.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek. Ich historia sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. Daru Pomorza. Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 roku.

W 2020 roku regaty również zostały odwołane ze względu na pandemię.

źródło:PAP fot. żaglowce.info

Zobacz podobne

Stocznia Crist wspiera rozwój ekologicznej żeglugi

BS

Marek Gróbarczyk: w tym tygodniu rozporządzenie o koncesjach offshore

KM

Kurtyka namawia KE do podjęcia działań wobec Gazpromu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie