Imprezę „Żagle 2021. Żeglarski Szczecin” proponuje mieszkańcom i turystom miasto w zamian za odwołany finał The Tall Ships’ Races, który miał się odbyć na przełomie lipca i sierpnia. Jak zapewnia magistrat, wielkie żaglowce mimo wszystko zacumują na Odrze.
„Po wielu długich rozmowach i rozpatrzeniu wszystkich możliwych scenariuszy główny organizator regat Sail Training International w porozumieniu ze wszystkimi portami, zdecydował odwołać regaty the Tall Ships Races 2021. Powodem są przedłużające się obostrzenia covidowe uniemożliwiające przeprowadzenie wyścigu zgodnie z jego ideą. Tegoroczna trasa regat została wpisana już na rok 2024, co oznacza, że już za trzy lata będziemy portem finałowym dla uczestników regat wielkich żaglowców” – poinformowała w środę rzeczniczka miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Celina Wołosz.
Jak dodała, miasto w ramach rekompensaty otrzymało 50 proc. rabatu na opłatę aplikacyjną.
Zamiast imprez zaplanowanych w ramach finału regat wielkich żaglowców odbędzie się wydarzenie pod nazwą „Żagle 2021. Żeglarski Szczecin”.
„Cumujące po obu stronach Odry (połączonej mostem pontonowym) imponujące żaglowce zadbają o morski klimat. Wydarzenie będzie także ogromnym rodzinnym świętem, które będzie obfitowało w ciekawe aktywności – strefy: Food Truck, Craft Beer Zone, Sportu i Dziecięca oraz wesołe miasteczka – w tym Holiday Park z największym kołem młyńskim w Polsce” – podała Wołosz.
Atrakcje mają skupić się przede wszystkim na miejskiej wyspie Łasztownia. Stoiska handlowe pojawią się też na tarasie Wałów Chrobrego, a atrakcje dla dzieci zaplanowano w parku Adama Mickiewicza.
„Na Łasztowni i Wyspie Grodzkiej będziemy mogli uczestniczyć w koncertach, warsztatach i sportowych zawodach. Muzyka szantowa będzie rozbrzmiewać ze sceny ulokowanej przy pomniku Centaura” – wskazała rzeczniczka. Przygotowywane są także Regaty Bałtyckie.
Wydarzenie ma potrwać od 30 lipca do 1 sierpnia.
Szczecin miał być gospodarzem finału The Tall Ships’ Races po raz czwarty. Wcześniej wielkie żaglowce cumowały w mieście w 2007, 2013 i 2017 r. Według magistratu podczas ostatniego finału, w 2017 r., we wszystkich wydarzeniach z nim związanych wzięły udział ponad 2 mln osób.
Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek. Ich historia sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. Daru Pomorza. Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 roku.
W 2020 roku regaty również zostały odwołane ze względu na pandemię.
źródło:PAP fot. żaglowce.info