Polski Portal Morski
Aktualności

Żeglarska parada w Gdyni na Święto Morza 2021

Już po raz piąty w ramach Święta Morza odbędzie się Żeglarska Parada Świętojańska. W sobotę, 19 czerwca dziesiątki jachtów przepłyną z Gdyni do Gdańska.

To doskonała okazja do obserwowania jednostek w pełnej krasie. W paradzie wezmą udział m.in.: „Dar Młodzieży” czy harcerski żaglowiec „Zawisza Czarny”, obchodzący w tym roku 60. rocznicę podniesienia bandery.

Dwa tygodnie dzielą nas od startu tegorocznej Żeglarskiej Parady Świętojańskiej. Po raz kolejny statki wyruszą w krótki, ale jakże efektowny rejs z Gdyni do Gdańska. Wszystko w ramach dorocznego Święta Morza.

– Jak co roku w czerwcu obchodzimy w Gdyni Święto Morza. Tradycyjnie towarzyszy mu Żeglarska Parada Świętojańska. To wydarzenie wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju. To okazja, żeby podziwiać klasyczne jachty i żaglowce w pełnej krasie na wodach Zatoki Gdańskiej. Zapewniam, że taki widok na długo zapada w pamięć, dlatego też warto pojawić się w sobotę, 19 czerwca na plaży w Śródmieściu, bulwarze Nadmorskim czy orłowskim molo i wziąć udział w tym niezwykłym pokazie – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Żaglowce będzie można obserwować również na dalszym odcinku parady – z plaż w Sopocie czy Gdańsku. Warto jednak wybrać się do Gdyni. A to dlatego, że na starcie przygotowano wyjątkowe muzyczne atrkacje. Start parady z główek południowego wejścia do portu uświetni bowiem koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny. Marynarskie pieśni wybrzmią wprost z pokładu harcerskiego żaglowca „Zawisza Czarny”. To element obchodów 60. rocznicy podniesienia bandery na tej jednostce.

– Koncertu będzie można wysłuchać z gdyńskiej plaży miejskiej i bulwaru Nadmorskiego. Statek podpłynie na odległość około stu metrów od brzegu, a koncert będzie odpowiednio nagłośniony i dzięki temu dobrze słyszalny – informuje Jerzy Jałoszewski, koordynator parady.

Chęć udziału w czerwcowej paradzie wyraziły również załogi „Daru Młodzieży”, „Pogorii” czy „Generała Zaruskiego”. Wzdłuż parady popłynie też jacht I love Poland.

Żeglarska Parada Świętojańska zakończy się na wysokości mola w Gdańsku-Brzeźnie. Jej uczestnicy skierują się jednak dalej – w kierunku gdańskiego Głównego Miasta. Publiczność będzie mogła podziwiać jachty i żaglowce płynące Motławą. Jednostki zacumują wzdłuż nabrzeża rzeki na wysokości Polskiego Haka oraz dalej – w kierunku Długiego Pobrzeża.

Poniżej prezentujemy szczegółowy harmonogram wydarzenia:

11.00-12.00 – formowanie parady od wysokości główek wejścia południowego Portu Gdynia,
11.00-12.00 – koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny (z pokładu „Zawiszy Czarnego” z okazji 60. rocznicy żaglowca),
12.00 – start parady,
12.00-15.00 – parada na wodach Zatoki Gdańskiej,
15.30-16.30 – wejście na Motławę, parada – cumowanie,
16.30 – koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny z okazji 60. rocznicy „Zawiszy Czarnego”.

Żeglarze, którzy chcieliby wziąć udział w paradzie, wciąż mogą zgłaszać się do organizatorów – za pośrednictwem strony zeglarskaparadaswietojanska.pl, a także kontaktując się z Jerzym Jałoszewskim, koordynatorem imprezy, na adres mailowy: jerzy.jaloszewski@dalmor.pl.

Organizatorem wydarzenia są: Pomorski Związek Żeglarski, Jerzy Jałoszewski – główny koordynator parady, Marek Lenard – gdański koordynator oraz Artur Pierzyński – komandor parady. Partnerami V Żeglarskiej Parady Świętojańskiej są miasta Gdynia oraz Gdańsk, a także Port Gdynia, Urząd Morski w Gdyni i Dalmor Property Management.

źródło : gdynia.pl, fot. UMG.edu

Zobacz podobne

Adamczyk: w Europie Środkowo-Wschodniej za mało połączeń na osi północ-południe

BS

Lotos wdrożył działania, by o 50 proc. ograniczyć wykorzystanie gazu kwartał do kwartału

KM

Nowy rosyjski „plastikowy” niszczyciel min wzmocnił siły na Dalekim Wschodzie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie