Polski Portal Morski
Aktualności

Żeglarska parada w Gdyni na Święto Morza 2021

Już po raz piąty w ramach Święta Morza odbędzie się Żeglarska Parada Świętojańska. W sobotę, 19 czerwca dziesiątki jachtów przepłyną z Gdyni do Gdańska.

To doskonała okazja do obserwowania jednostek w pełnej krasie. W paradzie wezmą udział m.in.: „Dar Młodzieży” czy harcerski żaglowiec „Zawisza Czarny”, obchodzący w tym roku 60. rocznicę podniesienia bandery.

Dwa tygodnie dzielą nas od startu tegorocznej Żeglarskiej Parady Świętojańskiej. Po raz kolejny statki wyruszą w krótki, ale jakże efektowny rejs z Gdyni do Gdańska. Wszystko w ramach dorocznego Święta Morza.

– Jak co roku w czerwcu obchodzimy w Gdyni Święto Morza. Tradycyjnie towarzyszy mu Żeglarska Parada Świętojańska. To wydarzenie wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju. To okazja, żeby podziwiać klasyczne jachty i żaglowce w pełnej krasie na wodach Zatoki Gdańskiej. Zapewniam, że taki widok na długo zapada w pamięć, dlatego też warto pojawić się w sobotę, 19 czerwca na plaży w Śródmieściu, bulwarze Nadmorskim czy orłowskim molo i wziąć udział w tym niezwykłym pokazie – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Żaglowce będzie można obserwować również na dalszym odcinku parady – z plaż w Sopocie czy Gdańsku. Warto jednak wybrać się do Gdyni. A to dlatego, że na starcie przygotowano wyjątkowe muzyczne atrkacje. Start parady z główek południowego wejścia do portu uświetni bowiem koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny. Marynarskie pieśni wybrzmią wprost z pokładu harcerskiego żaglowca „Zawisza Czarny”. To element obchodów 60. rocznicy podniesienia bandery na tej jednostce.

– Koncertu będzie można wysłuchać z gdyńskiej plaży miejskiej i bulwaru Nadmorskiego. Statek podpłynie na odległość około stu metrów od brzegu, a koncert będzie odpowiednio nagłośniony i dzięki temu dobrze słyszalny – informuje Jerzy Jałoszewski, koordynator parady.

Chęć udziału w czerwcowej paradzie wyraziły również załogi „Daru Młodzieży”, „Pogorii” czy „Generała Zaruskiego”. Wzdłuż parady popłynie też jacht I love Poland.

Żeglarska Parada Świętojańska zakończy się na wysokości mola w Gdańsku-Brzeźnie. Jej uczestnicy skierują się jednak dalej – w kierunku gdańskiego Głównego Miasta. Publiczność będzie mogła podziwiać jachty i żaglowce płynące Motławą. Jednostki zacumują wzdłuż nabrzeża rzeki na wysokości Polskiego Haka oraz dalej – w kierunku Długiego Pobrzeża.

Poniżej prezentujemy szczegółowy harmonogram wydarzenia:

11.00-12.00 – formowanie parady od wysokości główek wejścia południowego Portu Gdynia,
11.00-12.00 – koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny (z pokładu „Zawiszy Czarnego” z okazji 60. rocznicy żaglowca),
12.00 – start parady,
12.00-15.00 – parada na wodach Zatoki Gdańskiej,
15.30-16.30 – wejście na Motławę, parada – cumowanie,
16.30 – koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny z okazji 60. rocznicy „Zawiszy Czarnego”.

Żeglarze, którzy chcieliby wziąć udział w paradzie, wciąż mogą zgłaszać się do organizatorów – za pośrednictwem strony zeglarskaparadaswietojanska.pl, a także kontaktując się z Jerzym Jałoszewskim, koordynatorem imprezy, na adres mailowy: jerzy.jaloszewski@dalmor.pl.

Organizatorem wydarzenia są: Pomorski Związek Żeglarski, Jerzy Jałoszewski – główny koordynator parady, Marek Lenard – gdański koordynator oraz Artur Pierzyński – komandor parady. Partnerami V Żeglarskiej Parady Świętojańskiej są miasta Gdynia oraz Gdańsk, a także Port Gdynia, Urząd Morski w Gdyni i Dalmor Property Management.

źródło : gdynia.pl, fot. UMG.edu

Zobacz podobne

Znakomite roczne wyniki portów

BS

Gaz z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego jest już w Polsce

KM

Marcin Przydacz: z kanclerz Merkel będziemy na pewno rozmawiać o planie odbudowy i Nord Stream 2

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie