Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Borsuk i inny sprzęt z PGZ na ćwiczeniu Dragon-21

Podczas ćwiczenia Dragon-21 Polska Grupa Zbrojeniowa zaprezentowała na poligonie w Nowej Dębie sprzęt i uzbrojenie produkowane przez spółki tworzące Grupę, w tym będący w fazie opracowania nowy pływający bojowy wóz piechoty Borsuk – poinformowała PGZ.

Ćwiczenie, podczas którego odbywa się certyfikacja dowództwa formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej, obserwował we wtorek w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie (woj. podkarpackie) minister obrony Mariusz Błaszczak.

„Prezentacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego w czasie największego ćwiczenia taktycznego z wojskami stanowi potwierdzenie, że Polska Grupa Zbrojeniowa to partner w procesie modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Oferowane przez PGZ produkty stanowią integralną część uzbrojenia i wyposażenia, jakim dysponuje polska armia” – powiedział cytowany w komunikacie prezes PGZ Sebastian Chwałek.

Podczas prezentacji produkowanego przez PGZ odbył się pokaz dynamiczny nowego pływającego bojowego wozu piechoty powstającego w Hucie Stalowa Wola w ramach programu Borsuk. Prezentację obserwowali szef MON, kierownicza kadra Sił Zbrojnych RP z szefem Sztabu Generalnego WP gen. Rajmundem Andrzejczakiem.

„Prace nad NPBWP Borsuk są już na ostatniej prostej i liczymy na to, że niebawem rozpoczniemy negocjowanie warunków umowy na dostawę tego sprzętu do Sił Zbrojnych RP. Jestem przekonany, że prezentowane rozwiązania Polskiej Grupy Zbrojeniowej już niebawem będą w pełni wykorzystywane w podobnych przedsięwzięciach poligonowych, stając się integralną częścią potencjału obronnego Wojska Polskiego” – powiedział Chwałek.

Zaprezentowano także proponowaną przez PIT-Radwaer armatę 35 mm AG-35 na samochodzie ciężarowym wysokiej mobilności Jelcz, KTO Rosomak z tych samych zakładów, lotniskowe urządzenie zasilające LUZES V/D z Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologiczngo oraz strzelnicę kontenerową Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A.

Na wystawie statycznej pokazano sterowany przeciwpancerny i przeciwtransportowy ładunek wybuchowy Tulipan z bydgoskiej Belmy, granaty i amunicję różnych typów produkowane przez Zakłady Metalowe Dezamet, różne wersje karabinka MSBS Grot, pistolety Vis 100 i P-99 AS 7 oferowane przez radomską Fabrykę Broni; kamizelki i hełmy kuloodporne, maski przeciwgazowe i umundurowanie produkowane przez Maskpol, przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun, przeciwpancerny pocisk kierowany Spike, rakiety Feniks i NLPR oraz różne typy amunicji precyzyjnego rażenia z zakładów Mesko, przyrządy termo- i noktowizyjne z warszawskiego PCO oraz autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych z zamontowanym zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia z ZM Tarnów.

Dragon-21 to największe przedsięwzięcie szkoleniowe Dowództwa Generalnego w tym roku. Dragon odbywa się co dwa lata, na przemian z ćwiczeniem Anakonda. W tegorocznej edycji bierze udział 9400 żołnierzy i 800 jednostek sprzętu.

W ćwiczeniu biorą udział żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych – Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i WOT; Dragon rozgrywa się w domenach lądowej, powietrznej, morskiej i w cyberprzestrzeni. Poza wojskiem uczestniczą w nim organy administracji wojewódzkiej i samorządowa oraz służby mundurowe spoza resortu obrony.

Źródło: PAP fot. Marynarka Wojenna RP

Zobacz podobne

Na Mazurach otwarto nowy port!

PL

Ilość plastiku na dnie morskim potroiła się w ostatnich 20 latach

PL

37 lat temu zatonął drobnicowiec „Busko Zdrój”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie