Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Borsuk i inny sprzęt z PGZ na ćwiczeniu Dragon-21

Podczas ćwiczenia Dragon-21 Polska Grupa Zbrojeniowa zaprezentowała na poligonie w Nowej Dębie sprzęt i uzbrojenie produkowane przez spółki tworzące Grupę, w tym będący w fazie opracowania nowy pływający bojowy wóz piechoty Borsuk – poinformowała PGZ.

Ćwiczenie, podczas którego odbywa się certyfikacja dowództwa formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej, obserwował we wtorek w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie (woj. podkarpackie) minister obrony Mariusz Błaszczak.

„Prezentacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego w czasie największego ćwiczenia taktycznego z wojskami stanowi potwierdzenie, że Polska Grupa Zbrojeniowa to partner w procesie modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Oferowane przez PGZ produkty stanowią integralną część uzbrojenia i wyposażenia, jakim dysponuje polska armia” – powiedział cytowany w komunikacie prezes PGZ Sebastian Chwałek.

Podczas prezentacji produkowanego przez PGZ odbył się pokaz dynamiczny nowego pływającego bojowego wozu piechoty powstającego w Hucie Stalowa Wola w ramach programu Borsuk. Prezentację obserwowali szef MON, kierownicza kadra Sił Zbrojnych RP z szefem Sztabu Generalnego WP gen. Rajmundem Andrzejczakiem.

„Prace nad NPBWP Borsuk są już na ostatniej prostej i liczymy na to, że niebawem rozpoczniemy negocjowanie warunków umowy na dostawę tego sprzętu do Sił Zbrojnych RP. Jestem przekonany, że prezentowane rozwiązania Polskiej Grupy Zbrojeniowej już niebawem będą w pełni wykorzystywane w podobnych przedsięwzięciach poligonowych, stając się integralną częścią potencjału obronnego Wojska Polskiego” – powiedział Chwałek.

Zaprezentowano także proponowaną przez PIT-Radwaer armatę 35 mm AG-35 na samochodzie ciężarowym wysokiej mobilności Jelcz, KTO Rosomak z tych samych zakładów, lotniskowe urządzenie zasilające LUZES V/D z Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologiczngo oraz strzelnicę kontenerową Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A.

Na wystawie statycznej pokazano sterowany przeciwpancerny i przeciwtransportowy ładunek wybuchowy Tulipan z bydgoskiej Belmy, granaty i amunicję różnych typów produkowane przez Zakłady Metalowe Dezamet, różne wersje karabinka MSBS Grot, pistolety Vis 100 i P-99 AS 7 oferowane przez radomską Fabrykę Broni; kamizelki i hełmy kuloodporne, maski przeciwgazowe i umundurowanie produkowane przez Maskpol, przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun, przeciwpancerny pocisk kierowany Spike, rakiety Feniks i NLPR oraz różne typy amunicji precyzyjnego rażenia z zakładów Mesko, przyrządy termo- i noktowizyjne z warszawskiego PCO oraz autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych z zamontowanym zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia z ZM Tarnów.

Dragon-21 to największe przedsięwzięcie szkoleniowe Dowództwa Generalnego w tym roku. Dragon odbywa się co dwa lata, na przemian z ćwiczeniem Anakonda. W tegorocznej edycji bierze udział 9400 żołnierzy i 800 jednostek sprzętu.

W ćwiczeniu biorą udział żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych – Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i WOT; Dragon rozgrywa się w domenach lądowej, powietrznej, morskiej i w cyberprzestrzeni. Poza wojskiem uczestniczą w nim organy administracji wojewódzkiej i samorządowa oraz służby mundurowe spoza resortu obrony.

Źródło: PAP fot. Marynarka Wojenna RP

Zobacz podobne

22 lata temu „Huta Katowice” trafiła na złom

PL

Gróbarczyk: prace nad budową kanału przez Mierzeję Wiślaną idą zgodnie z planem

BS

128 dostawa gazu do Terminalu LNG w Świnoujściu

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie