Polski Portal Morski
Aktualności

Ceny ropy w USA powiększają spadki, ale prognozy popytu są pomyślne

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują, powiększając spadki z poprzedniej sesji. Notowane niedawno 70 USD za baryłkę – najwyższy poziom od X 2018 r. – oddala się – informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 68,83 USD, niżej o 0,58 proc.

Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 71,05 USD za baryłkę, niżej o 0,62 proc.

Analitycy wskazują, że wprawdzie ceny ropy obecnie spadają, ale na rynkach jest jednak zaufanie co do lepszych perspektyw popytu na paliwa, ponieważ szczepienia przeciwko koronawirusowi znacząco przyspieszają, a mobilność rośnie.

Koncern BP przewiduje, że nastąpi silne ożywienie popytu na paliwa, zwłaszcza że ruch w dużych miastach w Europie już jest tak duży, jak przed rozpoczęciem pandemii Covid-19.

„Istnieje wiele dowodów na to, że popyt będzie silny, a amerykańscy producenci ropy z łupków zachowują dyscyplinę w dostawach” – powiedział Bernard Looney, dyrektor generalny BP.

Jego komentarze zgodne są w wypowiedziami wielu innych dyrektorów branżowych, wskazujących na silne odbicie gospodarcze w wielu krajach.

„Zwyżki cen na rynkach ropy były ostatnio zbyt szybkie, więc teraz mamy trochę realizacji zysków” – mówi tymczasem Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.

„Nie przykładałbym zbyt dużej wagi do obecnych spadków cen. Rynek ropy nadal znajduje się w trendzie wzrostowym” – podaje.

Ropa na NYMEX w USA staniała na zakończenie poprzedniej sesji o 0,6 proc. Podobny spadek notowań miała Brent na ICE. 

źródło PAP fot.  Shutterstock.com

Zobacz podobne

Mimo powracającej suszy wody pitnej w Polsce nie zabraknie

AB

Poznaj Gdynię Tadeusza Wendy

AB

Budowa marynarki handlowej w II RP

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie