Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka

Łeba miasto żywiołów

Łeba jest jedną z większych i najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych w Polsce, posiada wspaniały mikroklimat. Szerokie plaże, bliskość Słowińskiego Parku Narodowego gdzie można obejrzeć słynne ruchome wydmy. Łeba jest także idealnym miejscem do uprawiania sportów, szczególnie windsurfingu i jazdy konnej. Piękne okolice oraz szlaki rowerowe i piesze sprzyjają organizowaniu wycieczek i spacerów.

Co warto zobaczyć

Słowiński Park Narodowy, który został  utworzony w 1967 r., a rok później został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery.
Słowiński Park Narodowy rozciąga się wzdłuż jeziora Łebsko, trzeciego co do wielkości w Polsce. Na jego terenie znajdują się ruchome wydmy, przez wielu nazywane Polską Saharą, bowiem wędrują one na wschód w kierunku Łeby z szybkością 3-10 m rocznie. Najwyższym wzniesieniem jest Góra Łącka osiągająca wysokość nawet do 42 m n.p.m.
Przesuwające się wydmy zasypały stare miasto Łeba oraz okoliczne wsie Chusta i Łączki. Na terenie parku występuje ponad 200 gatunków ptaków, z czego ok. 140 to gatunki lęgowe. Park obejmuje nie tylko wydmy, ale także lasy, łąki, jeziora, torfowiska.
Ciekawostką jest fakt, że przed wybuchem II wojny światowej odbywały się tutaj ćwiczenia słynnego Afrika Korps.

Port Jachtowy w Łebie. Największym wydarzeniem, które zapisało się w historii portu, był rejs dookoła świata kapitana Krzysztofa Baranowskiego w roku 1999 na jachcie Lady B. Zawijają tutaj jachty z całego świata.

Latarnia Czołpino. Znajduje się pomiędzy miejscowościami Łeba i Rowy i umiejscowiona jest w odległości 1000 m od brzegu. Mieści się wśród przepięknych dziko rosnących leśnych zakątków Słowińskiego Parku Narodowego. Jej budowla została wykonana z czerwonej licowanej cegły, a kształtem przypomina ścięty stożek. Wysokość latarni jest równa 25,2 m. Spełnia funkcje dokładnie takie same jak latarnia Stilo, a dla zwiedzających została udostępniona w roku 1994, co daje możliwość podziwiania przepięknej panoramy wydm ruchomych, jezior oraz terenów SPN.

Latarnia Stilo. Konstrukcja latarni została umieszczona na betonowym fundamencie z białego marmuru. Zbudowano ją w latach 1904-06. Latarnia służy przede wszystkim żegludze jako główny punkt nawigacyjny, lecz spełnia także funkcję turystyczną, czyli jest udostępniana dla zwiedzających. Jej wysokość wynosi 34 m.

Wieża widokowa Rowokół. To wieża umiejscowiona na górze, która wznosi się ponad okolicą na 115 m n.p.m. Z daleka przypomina stożek wulkanu. Kult pogański w średniowieczu pełnił piecze nad Rowokołem. Dawniej na górze palono ogniska, co miało sygnalizować żeglarzom drogę do domu, w ten właśnie sposób góra pełniła obowiązki latarni morskiej. Poprzez wybudowanie w tym miejscu kapliczki imienia św. Mikołaja, uhonorowano w ten sposób wszystkich rybaków i żeglarzy, których jest patronem. Legenda głosi, że góra pełna jest skarbów rozbójników, szukających w tym miejscu schronienia. Na samym szczycie umieszczona została wieża widokowa, która umożliwia turystom podziwianie przepięknych terenów SPN.

Ruiny kościoła św. Mikołaja.  Najstarsza wzmianka o kościele św. Mikołaja pochodzi z 1286 r. Łeba, wówczas jeszcze osada, położona była przy lewym brzegu rzeki Łeby. W 1570 r. sztorm, który nawiedził miasto, zniszczył jego starą część doszczętnie, w tym także kościół św. Mikołaja. Zachowała się jedynie część muru ceglanego, który stoi w tym samym miejscu (ul. Turystyczna) do dnia dzisiejszego i jest wizytówką historyczną dawnych czasów. W związku z żywiołami, które nawiedzały miasto, mieszkańcy zmuszeni byli przenieść Łebę na prawą stronę rzeki.

Ścieżka Czasu” – Aleja Prezydentów RP”. Masywne odlewy dłoni z brązu Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, obejmujących urząd po 1989 r. osadzono na kamieniach wzdłuż zrewitalizowanego odcinka historycznej ulicy Kościuszki. Każdy może przyłożyć swoją dłoń do odcisków dłoni prezydentów.

Krzyż Nawigacyjny, postawiony we wrześniu 2000 r. u podstawy zachodniego falochronu poświęcony pamięci marynarzy, rybaków, żeglarzy, a także tych, którzy nie powrócili z wyprawy morskiej. Krzyż ten to epitafium dla zaginionych oraz symbol nadziei i zwycięstwa.

Największy naturalny labirynt w Polsce .Odważ się odnaleźć serce labiryntu. Jest to główna atrakcja  parku przeznaczona tylko dla odważnych osób posiadających dobrą orientację w terenie. Na powierzchni 5000 m2 znajduje się największy w Polsce naturalny labirynt z platformami widokowymi i 5 bazami do zdobycia po drodze do wyjścia.Przed wejściem do labiryntu można skorzystać z wypożyczalni drewnianych wózków, które ułatwią przejście labiryntu z małymi dziećmi. Jeżeli jednak przebycie labiryntu okaże się zbyt trudne, w naszym sklepie można nabyć mapę ułatwiającą znalezienie drogi do wyjścia. Wprawny zdobywca jest w stanie przejść nasz labirynt w około 20 minut.

Park Dinozaurów. Pełna przygód i atrakcji trasa, niezapomniane widoki i przeżycia, które na zawsze pozostaną w pamięci małego człowieka. Fantastyczna przygoda edukacyjna dla małych i doskonała zabawa dla dużych miłośników największych gadów w historii.

Łeba to urokliwe miejsce, którego nie można ominąć na trasie zwiedzania i poznawania naszego pięknego kraju i morza bałtyckiego.

źródło: /leba.eu

Zobacz podobne

Kolejny masowiec utknął w Kanale Sueskim.

JJ

Prezes PKN Orlen o połączeniu z PGNiG: jesteśmy jedną, wielką, silną, polską, narodową firmą 

KM

Tunel Świnoujście: w tym tygodniu rozpocznie się montaż maszyny TBM

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie