Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Warmińsko-Mazurskie: Kończą się prace remontowe na Kanale Grunwaldzkim

Prace przy remontach czterech kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przebiegają zgodnie z harmonogramem – poinformowało we wtorek Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. W lipcu gotowy ma być pierwszy z nich – Kanał Grunwaldzki.

O zaawansowaniu prac na kanałach między Giżyckiem a Mikołajkami poinformowano podczas wtorkowego briefingu nad Kanałem Grunwaldzkim z udziałem prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy. Jak przypomniano, mimo trwających prac, wszystkie szlaki żeglugowe pozostają otwarte.

“O potrzebie tych remontów niech świadczy fakt, że w ciągu czerwcowego długiego weekendu prześluzowaliśmy przez śluzy Guzianka I i Guzianka II około 800 jednostek. To bardzo dużo. Widać, że Mazury cieszą się powodzeniem” – powiedział Daca.

Zaapelował do osób, które pływają po mazurskich kanałach o zwracanie uwagi na znaki nawigacyjne, stosowanie się do nich i przestrzeganie przepisów żeglugowych.

“Mam sygnały, że przy tak intensywnych pracach jednostki pływają zbyt szybko, stwarzając zagrożenie dla wykonywanych prac budowlanych i pracowników” – wyjaśnił.

Przy przekraczaniu dozwolonych prędkości, motorówki czy skutery wodne wytwarzają fale, które mogą np. uszkadzać szalunki i nabrzeża.

Prezes Wód Polskich poinformował, że na wszystkich czterech kanałach prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. “Nie przewidujemy żadnych opóźnień” – zapewnił.

W lipcu oddany do użytku ma być Kanał Grunwaldzki. Remont Kanału Tałckiego powinien zakończyć się w listopadzie, Kanału Mioduńskiego w lipcu 2022 roku, a Kanału Szymońskiego – do kwietnia 2023 roku. Łączny koszt tych prac sięga blisko 100 mln zł.

Do końca czerwca ruch na Kanałach Grunwaldzkim i Szymońskim będzie odbywał się obustronnie, natomiast na Tałckim i Mioduńskim czasowo prowadzona będzie ręczna regulacja ruchu jednostek lub sygnalizacja świetlna.

Daca przekazał również, że w drugiej połowie roku ma zostać ogłoszony przetarg na remont Kanału Łuczańskiego.

Dzięki inwestycji na pięciu kanałach zostanie zmodernizowanych w sumie 8,5 km kluczowych szlaków wodnych od Mikołajek do Giżycka. Pozwoli to usprawnić ruch żeglugowy i ma wspomóc rozwój turystyczno-gospodarczy regionu.

Źródło: wnp.pl fot. Pixabay

Zobacz podobne

Rzeczniczka Białego Domu: prezydent Biden uważa, że Nord Stream 2 to “zły interes” dla Europy

MZ

MKDNiS. Stocznia Gdańska z potwierdzoną przez sąd ochroną konserwatorską

AB

Indonezja/ Marynarka wojenna potwierdza: okręt podwodny z 53 osobami na pokładzie zatonął

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie