Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Gaz-System: zakończono wiercenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w Pogorzelicy

Zakończyło się drążenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w miejscowości Pogorzelica na polskim wybrzeżu Bałtyku – poinformowała w czwartek spółka Gaz-System. Tym samym został wykonany jeden z kluczowych etapów morskiej części Baltic Pipe – dodano.

„W dniu 8 czerwca br. maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) zakończyła drążenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w miejscowości Pogorzelica na polskim wybrzeżu Bałtyku. W ten sposób został wykonany jeden z kluczowych etapów morskiej części Baltic Pipe” – poinformowała spółka w informacji prasowej.

Jak przekazano, na zlecenie Gaz-Systemu wykonawca wybudował przejście podziemne techniką ograniczającą oddziaływanie inwestycji na otoczenie i przyrodę.

„Metoda polegała na drążeniu tunelu maszyną o średnicy tarczy ok. 2,5 metra, za którą były układane betonowe obręcze dodatkowo usztywniające i stabilizujące tunel”- wyjaśniono. Dodano, że punkt wyjścia z tunelu znajduje się ok. 400 m od linii brzegowej w głąb morza.

Spółka wskazała, że tak przygotowane miejsce lądowania gazociągu podmorskiego pozwoli na połączenie gazociągu podmorskiego ze stacją zaworową na lądzie.

Następne prace w rejonie miejsca lądowania gazociągu będą polegały m.in. na przygotowaniach do wyciągnięcia maszyny TBM spod dna morza oraz na dostosowaniu placu budowy do umieszczenia gazociągu podmorskiego w tunelu.

Gaz-System przekazał, że równolegle na lądzie w Polsce trwają prace przy spawaniu i układaniu gazociągów na trasie Niechorze – Płoty i Goleniów-Lwówek. Na tłoczniach w Goleniowie, Odolanowie i Gustorzynie powstają budynki zaplecza technicznego oraz fundamenty pod sprężarki. Pierwszy montaż agregatu sprężającego rozpoczął się 9 czerwca br. na tłoczni w Odolanowie.

„Realizacja Projektu Baltic Pipe przez Gaz-System przebiega w zaplanowanych terminach” – zapewniła spółka.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Gazociąg ma być gotowy jesienią 2022 roku.

Inwestor, duński operator przesyłowy Energinet, odpowiada za budowę części Baltic Pipe od połączenia z gazociągiem Europipe II na Morzu Północnym po wybrzeże wyspy Zelandia. Od tego punktu za budowę, w tym położenie rury na dnie Bałtyku, odpowiada polski operator Gaz-System. Ponad 100 km gazociąg podmorski między Europipe II a wybrzeżem Danii został położony w ostatnich tygodniach. Lądowy odcinek przed Danię liczy 210 km.

Źrodło Pap fot. Gaz System

Zobacz podobne

Zaawansowanie prac przy budowie trzeciego nabrzeża w Baltic Hub

BS

Zakończono testy nowego zbiornika LNG w Świnoujściu

PL

Resort infrastruktury uruchomił kolejną procedurę przyznawania koncesji offshorowych

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie