Polski Portal Morski
Inne Turystyka

Lubuskie/ Lęgi ptaków w PN „Ujście Warty” trwają; wędkarze muszą jeszcze poczekać

Po kilku suchych latach w Parku Narodowym „Ujście Warty” tej wiosny wody nie brakuje. To korzystna sytuacja dla ptaków wodnych i błotnych, dla których ten obszar oferuje optymalne warunki do lęgów. Chłodny kwiecień i maj sprawiły jednak, że wiele gatunków rozpoczęło je z opóźnieniem.

Jak poinformowała Olga Betańska z PN „Ujście Warty”, w Parku pojawiło się wiele gatunków ptaków, których w takiej liczbie nie obserwowano od dawna. Zaznaczyła, że jest to bardzo korzystna sytuacja dla przyrody.

„Choć wiosna w tym roku cieszy nas wysoką wodą, była ona też dość chłodna. Ptaki przystąpiły do lęgów później niż zazwyczaj. Tylko część z nich już karmi młode, wiele piskląt jeszcze się nie wykluło” – powiedziała Betańska.

Dodała, że niskie temperatury spowodowały też opóźnienie tarła niektórych gatunków ryb, m.in. suma i lina.

Z uwagi na ochronę ptaków i ryb, w tym roku łowiska na terenie PN „Ujście Warty” będą otwarte dla wędkarzy nie od 16 czerwca, a najwcześniej od 1 lipca br., ale i ten termin może jeszcze ulec zmianie.

Betańska zaznaczyła, że przesunięcie terminu udostępnienia akwenów i rzek na terenie parku do amatorskiego połowu ryb nie jest rzeczą nadzwyczajną.

„Gdy poziom wody powoduje, że lęgi ptaków trwają dłużej, wędkowanie musi zostać opóźnione i w przeszłości takie sytuacje się już zdarzały. Wszystkim nam zależy przede wszystkim na ochronie przyrody” – wyjaśniała.

W PN „Ujście Warty” amatorski połów ryb jest możliwy dla posiadaczy karty wędkarskiej. Członkowie gorzowskiego okręgu PZW mogą wędkować bez dodatkowych opłat, natomiast pozostałych okręgów i niezrzeszeni muszą wykupić zezwolenie.

Zarządzenie o przesunięciu terminu udostępnienia łowisk i zasady amatorskiego połowu ryb znajdują się na stronie www.pnujsciewarty.gov.pl.

W Parku obowiązuje m.in. zakaz brodzenia, a to oznacza, że łowienie ryb jest możliwe dopiero wówczas, gdy dojście do danego łowiska będzie możliwe po suchym gruncie. Natomiast przez cały rok można łowić ryby z łodzi na rzece Warcie w granicach parku.

źródło:PAP/zd:pnujsciewarty.gov.pl

Zobacz podobne

Trwa odbudowa stawy na Zalewie Szczecińskim

BS

Otwarto Muzeum Wraków, wśród eksponatów zabytki z Zatoki Gdańskiej

BS

Grafiki polskich artystów na „Darze Pomorza”. Wystawa „Gdynia – REALNA & WIRTUALNA”

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie