Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Zlot żeglarzy na szczecińskiej Łasztowni czyli Wagner Sailing Rally Polska 2021

Już po raz czwarty odbędzie się zlot żeglarzy, którzy uczczą pamięć polskiego żeglarza Władysława Wagnera. Wydarzenie będzie miało miejsce już w ten weekend na szczecińskiej Łasztowni.

To będzie pierwszy zlot Wagnerowski, który odbędzie się w Polsce. Ideą przewodnią Wagner Sailing Rally jest popularyzacja niezwykłej postaci, jaką był Władysław Wagner, jak również integracja zarówno żeglarzy polonijnych, jak i tych z Polski. Do tej pory zloty polskich żeglarzy organizowane były w 2012, 2015 i 2018 na Tortolii (brytyjskie Wyspy Dziewicze).

Władysław Wagner w latach 1932-1939 jako pierwszy Polak opłynął świat pod żaglami z biało-czerwoną banderą. Naturalnym rozwinięciem tej idei będą zloty organizowane w Polsce, jak i w różnych miejscach na Karaibach, które przyczynią się do większej znajomości historii kapitana Władysława Wagnera w Polsce i nawiązanie nowych więzi pomiędzy Polskimi żeglarzami na całym świecie. Będzie to też świetna prezentacja Polskiego żeglarstwa na Karaibach.


Zlot potrwa od piątku do niedzieli. Goście będą cumować w North East Marinie. Swoją obecność zapowiedziało 7 jednostek zagranicznych oraz dwa szczecińskie żaglowce – Fryderyk Chopin oraz Kapitan Borchardt. Podczas trwania zlotu na pokładzie Fryderyka Chopina będzie można zobaczyć wystawę o kapitanie Wagnerze czy też usłyszeć koncerty szantowe. Na godzinę 15.00 w sobotę zaplanowano paradę jednostek (na wysokości Wałów Chrobrego).

Program

11 czerwca 2021 (piątek)

10.00 – 16.00 Rejestracja uczestników. NorthEast Marina. Przydział miejsc w marinie. NorthEast Marina
16.00 – 17.00 Powitanie uczestników Z pokładu żaglowca sts FRYDERYK CHOPIN
17.00 – 18.00 Spotkanie Międzynarodowej Federacji Polonijnych Klubów Żeglarskich. Pokład żaglowca sts FRYDERYK CHOPIN
18.00 – 19.00 Przerwa na posiłek
20.30 – 22.00 Projekcja filmu dokumentalnego o kapitanie Władysławie Wagnerze. Pokład żaglowca sts FRYDERYK CHOPIN.

12 czerwca 2021 (sobota)

10.00 – 11.00 Uroczyste otwarcie zlotu, podniesienie flagi zlotu na sts FRYDERYK CHOPIN. Pokład żaglowca sts FRYDERYK CHOPIN.
11.30 – 19:00 Wystawa o kapitanie Władysławie Wagnerze. Pokład żaglowca sts FRYDERYK CHOPIN.
13.30 – 14:30 Prezentacja rejsu szlakami kapitana Władysława Wagnera. Prelegent: Mirosław Lewiński. Z pokładu żaglowca sts FRYDERYK CHOPIN na keję.
15.00 Parada jachtów na Odrze Odra Zachodnia na wysokości Wałów Chrobrego.
18.00 Koncert muzyki Fryderyka Chopina. Wykonawca: Marcin Masecki. Z pokładu żaglowca sts FRYDERYK CHOPIN na keję.
19.30 Koncert szant. Wykonawcy: Marek Szurawski, Mirek Kowalewski, Waldemar Mieczkowski, Arek Wlizło. Z pokładu żaglowca sts FRYDERYK CHOPIN na keję.

13 czerwca 2021 (niedziela)

08.00 Podniesienie bandery na sts FRYDERYK CHOPIN i opuszczenie flagi zlotu, zakończenie zlotu. Pokład żaglowca sts FRYDERYK CHOPIN.

Kim był Władysław Wagner?
Władysław Wagner urodził się 17 września 1912 r. w Krzyżowej Woli, obecnie dzielnicy Starachowic. Kiedy w roku 1927 jego rodzice przeprowadzili się do Gdyni on wstąpił do morskiej drużyny harcerskiej im. Jana III Sobieskiego. W 1929 r. ukończył kurs żeglarski. W roku 1931 znalazł w pobliżu portu zagrzebany wrak łodzi rybackiej. Od tej pory myślał o wyprawie dookoła świata. Wraz z kolegą Rudolfem Korniowskim przeprowadził remont kadłuba, postawił maszt, założył takielunek i ożaglowanie, a 19 marca 1932 r. jacht ZJAWA został zwodowany.

Rejs dookoła świata rozpoczął się w piątek 8 lipca 1932 r. Pożegnanie było krótkie, bowiem Wagner i Korniowski zapewnili przyjaciół i bliskich, że chodzi o wakacyjny rejs po Bałtyku. Obaj żeglarze zamierzali opłynąć Bornholm i dotrzeć do Zelandii, ale ręczna busola, stanowiąca całe ich wyposażenie nawigacyjne, zawiodła i dotarli do wybrzeży Olandii, 200 km na północ od Bornholmu. Zdecydowali się wiec trzymać linii brzegowej i tak dotarli wkrótce do Kopenhagi i Göteborga, gdzie naprawiono pęknięty bom, dobudowano bukszpryt i zwiększono powierzchnię żagli.

Teraz, w trudnych jesiennych warunkach pogodowych, kierując się przez Morze Północne, kanał La Manche i wzdłuż brzegów Zatoki Biskajskiej ZJAWA zawinęła do Lizbony, a w styczniu 1933 r. do Casablanki. Po pokonaniu Atlantyku 3 czerwca 1933 r. przybił do portu Belém, gdzie zszedł z pokładu Korniowski, a 4 lutego 1934 r. Wagner wodował nową ZJAWĘ II. W grudniu, holowany przez DAR POMORZA pokonał Kanał Panamski.
Po utracie ZJAWY II, którą jak się okazało w Suva w archipelagu Fidżi stoczyły świdraki, udał się statkiem handlowym do Australii serdecznie witany przez tamtejszą Polonię. W Sydney spędził kilka miesięcy, ale gdy okazało się, że ceny jachtów w Australii są za wysokie, zawrócił do Ekwadoru, gdzie w stoczni w Guayaquil zbudował, według własnego projektu ZJAWĘ III.

W lipcu 1937 r. wyruszył w dalszą drogę przez Polinezję Francuską, Australię i Dżakartę, gdzie otrzymał patent kapitański wydany przez Polski Związek Żeglarski. We wrześniu 1937 r., podczas pobytu na Bora-Bora, spotkał się z Alainem Gerbaultem – francuskim żeglarzem-samotnikiem, który okrążył Ziemię.


4 lipca 1939 r. o godzinie 16.20 jacht przeciął trawers portugalskiego przylądka Faro, (który na ZJAWIE I mijał 4 stycznia 1933 r.) po sześciu i pół roku okrążając Ziemię. Tak zakończyła się przerywana przeciwnościami losu i chorobą podróż żeglarza, który jako pierwszy Polak opłynął kulę ziemską.
Wagner nigdy nie powrócił do Gdyni. Co prawda chciał wypłynąć z Great Yarmouth, gdzie wcześniej zakończył swój rejs, jednak w tym czasie w Polsce trwały już działania wojenne i Konsul RP odradził mu dalszą podróż.
W czasie II wojny światowej służył w Marynarce Wojennej.

Po wojnie pozostał na emigracji. Był rybakiem, a następnie prowadził na Puerto Rico własną stocznię (od 1959 r.). Potem (1969 r.) zamieszkał na Florydzie. Zmarł 15 września 1992 r. w Winter Park na Florydzie.

źródło: centrum żeglarskie fot. Fryderykchopin

Zobacz podobne

Pojazd podwodny „Delfin II”- nowy zabytek Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

BS

Rumuński okręt wojenny uderzył w minę

BS

Okręt podwodny „Sokół” spocznie w tym roku przed Muzeum Marynarki Wojennej

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie