Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie

„Armia Krajowa” pomalowana na niebiesko. W przyszłości także inne statki PŻM zmienią kolor z czarnego na niebieski

W Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” trawa remont klasowy należącego do Polskiej Żeglugi Morskiej masowca „Armia Krajowa” (nośność: 38 500 DWT dł. 180 m szer. 30 m). Masowiec zbudowała w 2016 roku stocznia chińska stocznia Yangfan.

Remont obejmuje konserwację kadłuba, ładowni oraz przegląd najważniejszych urządzeń mechanicznych i nawigacyjnych i systemów bezpieczeństwa statku. Na statku zamontowano także system uzdatniania wód balastowych.Kadłub i komin statku zostały pomalowane na niebiesko. To odejście od koloru czarnego, od wielu lat charakterystycznego dla jednostek Polskiej Żeglugi Morskiej.Jak poinformował Krzysztof Gogol z Polskiej Żeglugi Morskiej, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wielu burty i kominy jednostek PŻM malowane były na czarno, ponieważ jednym z głównych ładunków, który przewoziły statki szczecińskiego armatora był węgiel. Obecnie jednostki PŻM prawie nie wożą już węgla. „Armia Krajowa” nie jest pierwszym statkiem PŻM pomalowanym na kolor niebieski, wcześniej niebieskie były jednostki „Isa” i „Daria”. Żółte lub czerwone burty miały zbiornikowce. W przyszłości następne jednostki floty PŻM będą malowane na niebiesko. Kolor ten kojarzy się również z dbałością o środowisko naturalne, do czego armator przywiązuje bardzo dużą wagę.

Źródło/fot: Infomare.pl

Zobacz podobne

Poznaliśmy mistrzów Polski w sprincie w klasach 29er i L’Equipe

BS

Warmińsko-Mazurskie: Kończą się prace remontowe na Kanale Grunwaldzkim

KM

Nie żyje Piotr Soyka. Twórca i prezes Remontowa Holding

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie