Polski Portal Morski
Aktualności

Jubileusz „Zawiszy Czarnego”. To jedyny taki statek na świecie

Statek, na którym wyszkolono całe zastępy wilków morskich; na którym naukę żeglarskiego rzemiosła wszyscy po latach wspominają z rozrzewnieniem. „Zawisza Czarny” świętuje 60-lecie podniesienia bandery i z tej okazji zaprasza na pokład – informuje TVP3 Gdańsk.

Szkuner przeszedł niedawno gruntowny remont kosztujący ponad milion złotych i w pełnej krasie, być może pod żaglami, zaprezentuje się w sobotę, w V Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej.

– Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – a nuż się spodoba, zostanie w głowie, a pokusa doświadczenia na własnej skórze żeglarskiej przygody stanie się nie do odparcia. Jeśli stawiać pierwsze kroki w żeglarskim fachu, to właśnie na „Zawiszy Czarnym” – podkreśla kapitan Wojciech Madej, który kilka tygodni temu objął dowodzenie statkiem.

Statek szkolny ZHP

Najstarszy żaglowiec skautowy świata w tym tygodniu zacumowany tam, gdzie zwykle stacjonuje ORP „Błyskawica” – w zacnym towarzystwie, między innymi „Daru Pomorza”. Okoliczność nie byle jaka: 60 lat temu na „Zawiszy Czarnym” podniesiono banderę i jako statek szkolny Związku Harcerstwa Polskiego wszedł do służby na morzu.

Szkuner służy zresztą nie tylko harcerzom. Jeszcze we wtorek można zwiedzać „Zawiszę Czarnego”, by dowiedzieć się od załogi, jak się nawiguje statkiem albo czemu służą poszczególne węzły.

źródło: TVP3 Gdańsk, fot. trójmiasto

Zobacz podobne

Gróbarczyk: Ten rok musi przynieść zmiany w branży stoczniowej

Autor

Prezes PGNiG: do końca tego roku planujemy mieć ponad 80 stacji regazyfikacyjnych w Polsce

AB

ONZ: trzy statki ze zbożem wypłynęły z portów ukraińskich

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie