Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Prezydent: Inicjatywa Trójmorza jest unikalnym sposobem państw regionu na odbudowę po pandemii

Inicjatywa Trójmorza jest unikalnym sposobem państw regionu na odbudowę po pandemii; tylko silny gospodarczo i dobrze zintegrowany region jest w stanie poradzić sobie w trakcie kolejnych kryzysów – mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda na konferencji GLOBSEC w Bratysławie.

Prezydent przekonywał w czasie inauguracji konferencji GLOBSEC, że istnieje wyjątkowy, unikalny sposób państw naszego regionu na odbudowę po pandemii i jest nią Inicjatywa Trójmorza – “format współpracy regionalnej uzupełniający w stosunku do integracji unijnej oraz zakładający zacieśnienie strategicznej kooperacji na kierunku transatlantyckim”.

Jak zaznaczył, “obszar ten – Europę Centralną, Środkową – zamieszkują narody wyjątkowo ambitne, pracowite i kreatywne, które niejedno przeżyły i nie boją się wyzwań”. Duda stwierdził, że obecnie najważniejszym narzędziem wspierającym realizację celów tej Inicjatywy jest Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza.

Zaznaczył, że są również inne narzędzia: indeks giełdowy CEEplus, Forum Regionów Trójmorza połączone z Samorządowym Kongresem Gospodarczym, a także Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza organizowane co roku przy okazji kolejnych szczytów.

Wskazał, na “duże zainteresowanie współpracą z Inicjatywą Trójmorza ze strony partnerów zewnętrznych: Grecji, Japonii, Wielkiej Brytanii”. Partnerami strategicznymi Inicjatywy Trójmorza – podkreślił Duda – są instytucje europejskie, USA i Niemcy.

“Głęboko wierzę w sens tej współpracy. Postrzegam Inicjatywę Trójmorza jako najbardziej reprezentatywną formułę pogłębionej integracji państw naszego regionu w ramach Unii Europejskiej oraz wzmacniania więzi transatlantyckich” – oświadczył prezydent.

Podkreślił, że “wszystkie trzy strategiczne cele Inicjatywy, tj. rozwój infrastruktury transportowej, energetycznej oraz cyfrowej, nieodłącznie wiążą się z bezpieczeństwem”. “Tylko silny gospodarczo i dobrze zintegrowany region jest w stanie poradzić sobie w trakcie kolejnych kryzysów. Oby ich nie było, jednak przygotowanym trzeba być zawsze” – zaznaczył prezydent.

Źródło: PAP fot. Trójmorze.pl

Zobacz podobne

Trwają roboty związane z budową wiaduktu w na wsypie Wolin

KM

SAR podsumowanie roku 2020

MZ

Praktyki morskie 2020 inne niż zwykle

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie