Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Szef MSZ Ukrainy: w przypadku zakończenia Nord Stream 2 chcielibyśmy gwarancji bezpieczeństwa

Jeśli dojdzie do zakończenia budowy gazociągu Nord Stream 2, Ukraina chciałaby gwarancji dla swojego bezpieczeństwa, np. w postaci wycofania rosyjskich wojsk z Donbasu i deokupacji – powiedział szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba.

„Jeśli jednak dopną tę sprawę, to, bezwarunkowo, dla Ukrainy Nord Stream 2 jest przede wszystkim kwestią bezpieczeństwa. Nie należy wszystkiego upraszczać do 3 mld za tranzyt, choć to też bardzo duże pieniądze” – podkreślił Kułeba w telewizji ICTV w poniedziałek wieczorem.

„Mówimy: jeśli zabieracie kolejną dźwignię powstrzymywania Rosji, to dajcie alternatywę, dajcie gwarancję bezpieczeństwa w tej albo innej formie” – kontynuował minister. „I wycofanie rosyjskich wojsk z Donbasu, na przykład, deokupacja – to też pewnego rodzaju gwarancja bezpieczeństwa” – zaznaczył Kułeba cytowany przez Interfax-Ukraina.

Kułeba ocenił też, że główną przeszkodą w nadaniu Ukrainie Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO (Membership Action Plan – MAP) jest niechęć wysłania takiego sygnału Rosji. Uważa też, że Ukraina zrealizowała już wszystkie reformy potrzebne dla jego uzyskania.

„Główna przeszkoda w nadaniu Ukrainie MAP obecnie to niechęć wysłania takiego sygnału Rosji i strategia polega na tym, by pracować z tymi sceptykami, krajami, które jeszcze mają jakieś obawy, ale równolegle kontynuować ścieżkę transformacji Ukrainy w interesach ukraińskiego narodu” – stwierdził minister.

„Po to, by otrzymać MAP, już przeprowadziliśmy wystarczającą liczbę reform i zaprzeczanie temu byłoby cyniczną hipokryzją. Proces pomiędzy otrzymaniem MAP i otrzymaniem członkostwa może trwać latami i wtedy można jeszcze przeprowadzić wiele reform” – dodał.

W dokumencie przyjętym po poniedziałkowym szczycie NATO potwierdzono decyzję podjętą na szczycie w 2008 roku w Bukareszcie o tym, że Ukraina stanie się członkiem Sojuszu, a MAP to integralna część tego procesu. „Wyrażamy nieustanne poparcie dla prawa Ukrainy decydowania o swojej przyszłości i kursie polityki zagranicznej bez zewnętrznych ingerencji” – napisano. Zwrócono uwagę na konieczność przeprowadzania reform przez ten kraj.

Biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wydało komunikat, w którym szef państwa oświadczył, że Ukraina pozytywnie odebrała konkluzje szczytu. „Jesteśmy wdzięczni członkom NATO za taką całkowicie logiczną decyzję, która w pełni potwierdziła decyzję szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 r.” – oznajmił prezydent.

Wyraził przy tym ubolewanie, że nie sprecyzowano konkretnych ram czasowych kolejnych kroków zbliżenia Kijowa z NATO, na co Ukraina liczyła. Zapewnił, że jego kraj będzie kontynuować reformy w sferze bezpieczeństwa i obrony.

źródło pap

Zobacz podobne

Odkryj uroki Skandynawii. Nowe wycieczki w ofercie Unity Line.

KM

Okręty bojowe NATO na Bałtyku

KM

Premier: kolejne miliardy muszą być przeznaczone na rzecz Odry

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie