Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Środowisko

Kolejne posiedzenie Państwowej Rady Gospodarki Wodnej

15 czerwca 2021 r. z udziałem wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka odbyło się trzecie posiedzenie Państwowej Rady Gospodarki Wodnej V kadencji, którego tematem przewodnim była jakość oraz stan wód w Polsce.

Jedną z poruszanych kwestii była metodyka, realizacja i wnioski realizowanego przez ministerstwo projektu pn. „Opracowanie Programu inwestycyjnego w zakresie poprawy jakości i ograniczenia strat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi”, finansowanego z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Taki dokument jest opracowywany w Polsce po raz pierwszy.

– Kolejne, trzecie już posiedzenie Państwowej Rady Gospodarki Wodnej piątej kadencji daje ważny sygnał do tego, aby w dobie zmian klimatu, a co za tym idzie ograniczonych zasobów wodnych, podjąć działania zmierzające do ochrony oraz racjonalnego wykorzystania tego najcenniejszego dla nas surowca. Musimy dbać o wodne zasoby w Polsce nie tylko w interesie własnym, ale przede wszystkim w trosce o przyszłe pokolenia – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Projekt Programu Inwestycyjnego zawiera opis stanu i wykaz potrzeb polskiego systemu zaopatrzenia w wodę wraz z identyfikacją obszarów priorytetowych i oszacowaniem niezbędnych inwestycji. Program jest krajowym planem finansowym stanowiącym wypełnienie wymagań nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Jest to też niezbędny warunek ubiegania się o fundusze unijne w ramach środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności.

Potrzeby inwestycyjne samorządów wynikają w dużej mierze z wymagań opublikowanej w grudniu 2020 r. nowej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2020/2184 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Dyrektywa nakłada na państwa członkowskie szereg obowiązków, tym samym aktualizując postanowienia poprzedniej wersji dokumentu z 1998 roku i przystosowując ją do postępu naukowo-technicznego. Zgodnie z jej założeniami wprowadzone zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego wody pitnej poprzez m.in. dostosowanie wykazu badanych parametrów do obecnego stanu wiedzy, wprowadzenie podejścia opartego na ocenie ryzyka, zwiększenie dostępu do wody pitnej dla grup wykluczonych i zmarginalizowanych oraz ustanowienie jednolitych dla całej Unii Europejskiej list materiałów przeznaczonych do kontaktu z wodą. Na wdrożenie przepisów nowej dyrektywy państwa członkowskie – w tym Polska – mają 2 lata od momentu jej wejścia w życie, tj. od 12 stycznia 2021 r.

Wdrożenie wymagań nowej dyrektywy będzie wiązało się z przeprowadzeniem kosztownych inwestycji w sektorze gospodarki wodno-ściekowej. Na podstawie Programu przedsiębiorstwa z sektora wodociągowo-kanalizacyjnego będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z funduszy unijnych.

Państwowa Rada Gospodarki Wodnej jest organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej i została powołana na mocy przepisów ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2017 r. poz. 1566 z późn. zm.). Kadencja Państwowej Rady trwa 4 lata, a w jej skład wchodzą: Przewodniczący, dwóch Zastępców Przewodniczącego, Sekretarz oraz 30 członków.

Źródło mat. prasowy fot. Pixabay

Zobacz podobne

Politechnika Morska i Pomorski Uniwersytet Medyczny podpisały list intencyjny 

KM

W ciągu 1 minuty dostarczyć „Sokoła” na miejsce

AB

UMG. Już wkrótce podpisanie umowy na II etap budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie