Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Andrzej Adamczyk: spotkanie ministrów transportu grupy Wyszehradzkiej pozwala utrzymać dobre relacje

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wyraził nadzieję, że rozpoczynające się w czwartek spotkanie ministrów odpowiedzialnych za sektor transportowy w państwach Grupy Wyszehradzkiej pozwoli utrzymać relacje w tym zakresie na dotychczasowym, dobrym poziomie.

Podczas dwudniowego spotkania w Krakowie polską stronę reprezentować będzie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Swoją obecność potwierdzili: minister transportu i budownictwa Republiki Słowackiej Andrej Doleżal, wiceminister transportu Republiki Czeskiej Jan Šechter, zastępca sekretarza stanu ds. transportu w Ministerstwie Innowacji i Technologii Węgier Peter Toth.

„Zaprosiłem do naszego Krakowa ministrów transportu. Obiecywałem, że w królewskim mieście ministrowie transportu Grupy będą mogli rozmawiać o sprawach ważnych, związanych z koleją, inwestycjami drogowymi, transportem samochodowym. Mamy przygotowaną wspólną deklarację. Ministrowie pozytywnie odpowiedzieli na wizytę w Krakowie. Spotkania w stolicach są standardem. Nie jest standardową wizyta w Krakowie” – mówił Adamczyk w czwartkowej rozmowie na antenie Radia Kraków.

Szef resortu transportu pytany o relacje gospodarcze z Czechami w kontekście sprawy Turowa przypomniał, że z ministrem transportu Czech pozostaje od lutego 2016 roku w „dobrych, koleżeńskich relacjach na poziomie merytorycznym”.

„Doprowadziliśmy do powstania umów międzyrządowych, były porozumienia ws. połączenia drogi S3 z portów Szczecin-Świnoujście do południowej granicy państwa. Połączyliśmy tę drogę z autostradą w Czechach. Porozumienia trwają. Podobnie na kolei” – wskazał Adamczyk.

„Te relacje nie są zaburzone. Jestem przekonany, że ich efektem będą konkretne połączenia. Problem Turowa – mam nadzieję – znajdzie rozstrzygniecie, jak okres wyborczy w Czechach się skończy. Łączę te wydarzenia z kampanią polityczną w Czechach. To się zmieni. Jestem optymistą. Trzeba rozmawiać i prowadzić dialog. Będziemy go prowadzili w Krakowie” – zapowiedział Adamczyk.

Jak dodał, z ministrem Słowacji mamy wypracowane relacje dotyczące Via Carpathia, drogi ekspresowej S1 z Żywca na Zwardoń i dalej na Słowację.

W lutym br. czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. W ich ocenie rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku. Decyzję TSUE premier Mateusz Morawiecki określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd oświadczył jednocześnie, że wydobycie w kopalni Turów nie zostanie wstrzymane i rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.

Pod koniec maja szef polskiego rządu, po rozmowach z premierem Czech Andrejem Babiszem w Brukseli w czasie szczytu UE, poinformował, że obie strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek z TSUE. Z kolei Babisz zapowiedział wówczas, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską. Później poinformowano, że rząd Czech będzie wnioskować o 5 mln euro kary za każdy dzień zwłoki w wykonaniu przez Polskę postanowienia TSUE. Dwa dni później Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech przeciw Polsce.

W środę po południu do Pragi poleciała delegacja polskich ministrów, którzy mają ustalić ostateczne szczegóły umowy w sprawie kopalni w Turowie i przyspieszyć cykl negocjacji z Czechami.

Źródło: PAP fot. Polskie Radio

Zobacz podobne

Budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną nie spowalnia tempa!

AB

66 lat temu przekazano do eksploatacji pierwszy polski dziesięciotysięcznik m/s „Marceli Nowotko”

BS

Polscy żeglarze w olimpijskiej formie. Medal MŚ klasy 49er był blisko

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie