Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Rusza nowe połączenie intermodalne pomiędzy Portem Koper a BCT

Powstał interesujący sojusz operatorów intermodalnych Loconi Intermodal S.A. oraz BalticRail.com łączący BCT – Baltic Container Terminal Gdynia i port Luka Koper. Jest to inicjatywa oparta o obecnie funkcjonujących serwisach intermodalnych i morskich.

Od lipca Loconi uruchamia nowy serwis kolejowy z BCT do Wrocławia. Baltic Rail od dawna oferuje połączenie z Wrocławia do Kopru. W ten sposób zostają połączone porty na dwóch krańcach Europejskiego Korytarza Bałtyk-Adriatyk, co otwiera znacznie szybszą i efektywniejszą drogę transportową z krajów basenu Morza Śródziemnego do Skandynawii (i odwrotnie).

Obecnie wiele linii żeglugowych oferuje takie połączenia transportując kontenery wokół kontynentu europejskiego z dwoma (lub więcej) przeładunkami w portach bazowych, co daje całkowity czas przewozu 20-30 dni. Zastosowanie szybkiego i częstego połączenia kolejowego w poprzek kontynentu oraz wykorzystanie obecnych morskich połączeń bliskiego zasięgu jakie obsługujemy w BCT i Koprze, spowoduje skrócenie czasu przewozu kontenerów na tej trasie o połowę. Na przykład czas przewozu z portów Izraela i Egiptu do portów szwedzkich wyniesie ok. 14 dni, a Turcji tylko 10 dni. Koszt przewozu z zastosowaniem mostu lądowego Koper- BCT Gdynia, nie odbiega znacząco od poziomu stawek morskich.

Tym co odróżnia tę inicjatywę od poprzednich prób łączenia portów Adriatyku i Bałtyku, jest fakt wykorzystania obecnie istniejących połączeń i jej bezinwestycyjny charakter. Wszystkie serwisy intermodalne, jak i morskie istnieją i działają na swoich rynkach lokalnych. Inicjatywa Mostu jedynie łączy je i koordynuje w jedna kompleksową usługę. Dla wygody klienta – stworzono wspólny e-mail – info@balb.eu, gdzie można zgłaszać prośby o kwotowanie, rozkład jazdy, połączeń i pozostałe informacje.

Mamy nadzieję, że ta nasza wspólna inicjatywa: portu w Koprze, BCT, Loconi i Baltic Rail, pozwoli nam na przechwycenie nowych potoków ładunków, które do tej pory nas omijały i zwiększy nasza konkurencyjność na rynku międzynarodowych przewozów morskich jak i lądowych.

źródło : BCT – Baltic Container Terminal Gdynia

Zobacz podobne

Połączenie drogowe do Portu Zewnętrznego w Gdyni

AB

Straż Graniczna planuje budowę zabezpieczeń na rzecznych odcinkach granicy wschodniej

KM

Najstarszy statek w Polsce opuści Szczecin?

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie