Polski Portal Morski
Aktualności Historia

USA/Medal za Ofiarność i Odwagę dla Amerykanów, którzy uratowali Polaków z tonącej łodzi

Dwoje Amerykanów, Del Olsen i Gail Yando, odebrało we wtorek w Nowym Jorku Medal za Ofiarność i Odwagę, który przyznał im prezydent Andrzej Duda. Uroczystość odbyła się w polskim konsulacie w trakcie spotkania z uczestnikami batalii z Covid-19.

19 października 2019 roku para żeglująca katamaranem na Atlantyku natrafiła niedaleko Nowego Jorku na tonącą łódź z czterema Polakami. Del Olsen i Gail Yando natychmiast pospieszyli im z pomocą. 

Olsen opisał w krótkim wystąpieniu przebieg akcji ratunkowej. Mówił, że czytał niegdyś o ogromnej bliskości uratowanego i tego, który go uratował, ale nie zdawał sobie nigdy sprawy jaką silną to rodzi więź, o czym można się przekonać dopiero wówczas jak się to samemu przeżyje. 

„Jest naszym obowiązkiem, aby chronić życie ludzkie, aby pomagać w potrzebie” – zaznaczył. UJak dodał, nie wyobraża sobie, aby ktoś znajdujący się na morzu tego nie uczynił.

Medal za Ofiarność i Odwagę prezydent RP przyznaje osobom, które niosły pomoc innym ludziom, narażając przy tym swoje życie. Odznaczenie wręczył amerykańskim żeglarzom konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Uroczystość miała miejsce podczas wydarzenia „Thank you for your service” (dziękuję za waszą służbę), które konsulat przygotował wspólnie z polonijną organizacją „Medicus”. Wzięli w nim udział zaproszeni lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz nowojorscy policjanci i strażacy. 

Jak podkreślił konsul był to wyraz wdzięczności za ich pracę, narażanie zdrowia i życia „na służbie, która w ostatnich miesiącach – z racji panującej pandemii Covid-19 – stała się jeszcze trudniejsza”.

„Chcemy podziękować lekarzom, pielęgniarkom, policjantom, strażakom, wszystkim służbom mundurowym i medycznym, których poświęcenie i oddanie dla mieszkańców Nowego Jorku jest niezrównane, szczególnie w dobie pandemii Covid-19. Jako Polacy mieszkający w Nowym Jorku, ale także jako mieszkańcy tego niezwykłego miasta, mamy wobec was szczególne zobowiązanie i dziękujemy za waszą służbę” – powiedział Kubicki.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Źródło: PAP fot. pixabay

Zobacz podobne

W Rosji ruszyła budowa sześciu okrętów wojennych

JJ

PERN skutecznym narzędziem państwa w budowaniu niepodległości energetycznej

AB

PERN planuje ekologiczne inwestycje; nakłady to ponad 23 mln zł w najbliższym czasie

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie