Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka

Piąta Żeglarska Parada Świętojańska

Załogi ponad 60 jednostek wpisały się już na listę uczestników tegorocznej Żeglarskiej Parady Świętojańskiej, która odbędzie się w sobotę 19 czerwca. Tym razem jachty i żaglowce przepłyną z Gdyni do Gdańska. Natomiast mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli z lądu obserwować korowód małych i dużych żagli.

Parada wyruszy z wysokości główek wejścia południowego Portu Gdynia, a jej pierwszym głośnym i dobrze widocznym akcentem będzie koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny z pokładu harcerskiego żaglowca “Zawisza Czarny”. Okazją do występu będzie 60. rocznica podniesienia bandery na żaglowcu.

– Koncertu będzie można wysłuchać z gdyńskiej plaży miejskiej i Bulwaru Nadmorskiego między 11.30 a 12.30 – informuje Jerzy Jałoszewski, koordynator Parady. – Statek podpłynie na odległość około dwustu metrów od brzegu.

Plaża i Bulwar to w Gdyni główne miejsca, z których będzie można obserwować Paradę. Dobrymi punktami widokowymi będą również mola w Orłowie i Sopocie. Żeglarską Paradę Świętojańską będzie też można oglądać w serwisie Youtube za pośrednictwem kamery umieszczonej na maszcie “Daru Młodzieży”.

Wprawdzie tegoroczna Parada Świętojańska zakończy się na wysokości mola w Gdańsku-Brzeźnie, ale jej uczestnicy dotrą aż do Gdańska. Tam publiczność będzie mogła podziwiać jachty i żaglowce płynące Motławą w kierunku centrum miasta. Na wysokości Żurawia jachty zaczną zawracać do cumowania. Wydarzenie zakończy impreza integracyjna uczestników Parady na poszczególnych jachtach.
Chęć udziału w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej wyraziły już załogi m.in.: “Daru Młodzieży”, “Pogorii”, “Zawiszy Czarnego” i “Generała Zaruskiego” oraz jachtów “Antica”, “Lady Dana 44” i “Legia”. Wśród jednostek płynących w Paradzie będzie również tradycyjna łódź kaszubska pomeranka wystawiona przez burmistrza Jastarni Tyberiusza Narkowicza. Wzdłuż Parady popłynie jacht “I love Poland”.

– “I love Poland” pod pełnymi żaglami zaprezentuje swoje możliwości, przede wszystkim pokaże jaki jest szybki – mówi Jerzy Jałoszewski.

Lista zgłoszeń wciąż jest otwarta. Można pisać do koordynatora imprezy na adres: jerzy.jaloszewski@dalmor.pl.

Paradzie będą towarzyszyły wydarzenia na lądzie i wodzie. Wśród nich druga edycja Regat o Puchar Jana na jachtach klasy 2020. Jeśli zaś ktoś chciałby stanąć oko w oko z piratem, to w czasie trwania Parady będzie miał ku temu okazję, choć nie na morzu, a na lądzie. Wszyscy gotowi na takie spotkanie, zwłaszcza najmłodsi, powinni go wypatrywać w rejonie Bulwaru Nadmorskiego.
Żeglarska Parada Świętojańska jest jednym z elementów rozpoczynającego się w sobotę 19 czerwca Święta Morza. Wystartuje po raz piąty. Pierwsze trzy edycje odbyły się w nocy. W ub. roku wydarzenie zostało – ze względu na pandemię koronawirusa – przeniesione na porę dzienną. I okazało się to strzałem w dziesiątkę. Paradę obejrzały z brzegu tłumy widzów. Wzięło w niej udział ponad sto jachtów i żaglowców.

Organizatorami V Żeglarskiej Parady Świętojańskiej, która odbędzie się w ramach Święta Morza w Gdyni, są: Pomorski Związek Żeglarski, Jerzy Jałoszewski – gł. koordynator parady, Marek Lenard – gdański koordynator oraz Artur Pierzyński – komandor parady. Partnerzy V ŻPŚ to Miasto Gdynia, Miasto Gdańsk, Port Gdynia, Urząd Morski w Gdyni, Dalmor Property Management.

źródło: trójmiasto.pl fot. pya

Zobacz podobne

Dobowy rekord nielegalnych imigrantów w kanale La Manche – 482

BS

Ukazała się trzecia edycja Albumu Floty PŻM

AB

Wody Polskie apelują do Urzędu Miasta Szczecin

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie